Záměrem letošního vystoupení Svazu chovatelů prasat na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně bylo představit základní mateřská a otcovská plemena, včetně otcovských linií využívaných v národním šlechtitelském programu. Z otcovských linií se dosahuje velmi dobrých výsledků s plemenem duroc, které se v kombinaci s dalšími otcovskými plemeny, respektive s plemenem pietrain či bílým otcovským plemenem, významně podepsalo na užitkových parametrech dvouplemenných kanců (H 38), (H 34) určených do „C“ pozice.
Plemeno duroc, které pochází z Ameriky, se dnes udržuje ve dvou velkých populacích – v Kanadě a Dánsku. Také v České republice je toto plemeno v chovech hojně využívané a zejména pro svou tvrdou konstituci a odolnost je zapojeno do hybridizačního programu za účelem produkce otců finálních hybridů.
V pavilónu F se v expozici prasat představilo plemeno duroc ze dvou chovů. Předvedený durocký kaneček ze ŠCH Radim (ZD Rosice u Chrasti), narozený 13. 10. loňského roku, byl potomkem po BEZ 28. V testu vlastní užitkovosti dosahoval vynikajícího přírůstku okolo 1397 g s podílem libové svaloviny 62 % a výškou špeku 0,5 cm.
Kaneček linie IGN 2 a čtyřčlenná kolekce prasniček po kancích FSO 22 a IGN 2 plemene duroc pocházela z genetického centra Bouzov-Podolí. Předností těchto mladých zvířat původem z kanadské populace byla ušlechtilost a dobrý pohybový aparát, ale i růstové parametry v podobě přírůstku (u kanečka 1304 g, u prasniček okolo jednoho kilogramu) a podílu libové svaloviny (u kanečka 61,4 %, u prasniček 57,3 až 60,9 %). Temperamentní projev rozhodl o tom, že společnost CBS – Czech Breeding services s. r. o. si za potomka po IGN 2 narozeného 26. 10. 2018 odnesla pohár za nejlepšího kanečka otcovských plemen.*