01.11.2018 | 03:11
Autor:
Kategorie:

Enzymy ve výživě skotu

Tématu enzymů se ve své prezentaci věnoval Ing. Michal Holík ze společnosti Bodit Tachov.
„Enzymy jsou katalyzátory a urychlovače rozkladu živin, bez jejich pomoci by rozklad potravy až na jednotlivé složky trval v organismu neúměrně dlouho. V předžaludcích přežvýkavců probíhá zejména rozklad rostlinných polysacharidů, což je proces výhradně mikrobiální. Působí zde v první řadě bakterie, významný je i podíl anaerobních hub a v omezené míře jsou aktivní i protozoa. Rozkládány jsou jak zásobní (škrob, inulin), tak strukturní (celulosa, hemicelulosa, pektin) polysacharidy,“ uvedl přednášející a dodal, že vzhledem k stále rostoucím nákladům na krmivo se v chovu skotu doporučuje využívat enzymy pro zvýšení využitelnosti živin.

„Enzymy přirozeně se vyskytující v trávicím traktu skotu, především v bachoru, nemusí rozložit všechny živiny, pokud je pasáž traktem příliš rychlá. Přídavek přírodních enzymů, který byl vyvinut a je vyráběn ve Stříbře, má dvojí pozitivní efekt – zvýšení stravitelnosti a omezení produkce metanu, podle studie z Velké Británie u kukuřičné siláže o 15%, u senáže dokonce o 23 %. Produkce metanu v bachoru je energeticky nevýhodná a poškozuje životní prostředí. Omezení jeho tvorby je energeticky i ekonomicky výhodné,“ sdělil přednášející.

Na omezení tvorby metanu, a tím navýšení mikrobiálního proteinu a maximalizaci využití živin v krmné dávce je založen přípravek Novanel. „Díky svým účinkům nahrazuje tuky v krmné dávce. Doporučuje se podávat v tranzitním období v dávce 200 gramů na kus a den. Zlepšení využití živin se dá jasně dokázat pomocí kontroly výkalů dojnic pokusné skupiny s Novanelem a kontrolní bez něj,“ uzavřel Ing. Holík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down