02.03.2020 | 10:03
Autor:
Kategorie:

Glycidová krmiva v našich podmínkách

Ing. Zdeněk Štokr se na semináři společnosti BIOFERM CZ zaměřil na téma glycidových krmiv, která v našich podmínkách představují zejména kukuřičné siláže. „Konzervace kukuřice byla dříve uváděna jako téměř bezproblémová, což nebylo úplně pravdou. I produkce kukuřičné siláže měla a má své požadavky na dodržení správné zralosti, zpracování, inokulace atd.

V dnešním období klimatických změn, které ovlivňují zejména dozrávání kukuřice (sušinu, obsah škrobu atd.), je třeba na tuto skutečnost reagovat volbou správného konzervantu, například AdiSil Lac, AdiSil Mix, nebo jejich kombinací se solemi organických kyselin.

Silážování vlhkého zrna kukuřice a obilovin poskytuje možnost produkce koncentrovaných, vysoce energeticky bohatých krmiv do TMR přímo na podniku. V dnešní době je výroba vlhkého kukuřičného zrna možná i v oblastech do 600 metrů nadmořské výšky. A je třeba připomenout, že kukuřice má zhruba o 50 až 100 procent vyšší výnosový potenciál než obilniny.

Z výživářského hlediska mají siláže z vlhkého zrna vyšší podíl vodorozpustných cukrů a snazší dostupnost škrobu v bachoru ve srovnání s klasickými suchými šroty. Díky vyšší energetické přístupnosti dochází i k lepšímu využití rozpustného dusíku z celé krmné dávky a tím se zvyšuje množství bachorového mikrobiálního proteinu,“ uvedl Ing. Štokr. Jak dodal, zakonzervované vlhké zrno směsmi organických kyselin (např. SilaPro Mix Na, SilaPro NC) lze bezpečně skladovat stejně jako ostatní krmiva ve vacích nebo silážních žlabech.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down