14.12.2019 | 08:12
Autor:
Kategorie:

Herdsmanem na německé farmě

Od roku 2016 působí Ing. Vít Pospíchal jako herdsman (hlavní zootechnik) na farmě Gut Hohen Luckow v Meklenbursku, v jednom z největších holštýnských chovů v Německu. Vystoupil na podzimním semináři společnosti VVS Verměřovice, s. r. o., kde představil management a chod celé farmy. Je logické, že řízení gigantu o 2500 dojnicích se od těch farem, jaké známe tady, v mnohém liší. Cílem je, aby každé zvíře dostalo tu nejlepší péči. „Jde nám o každou krávu,“ zdůraznil přednášející.

Ing. Vít Pospíchal, rodák z Vysočiny, studoval Tauferovu střední odbornou školu veterinární v Kroměříži. Praxi získal na farmách ve Švýcarsku a v Kanadě. Již tři roky pracuje na německé velkofarmě Gut Hohen Luckow.

Několik středisek této farmy se nachází asi 30 km od Rostocku a Baltského moře:

  • Hohen Luckow, 2500 dojnic, 1000 telat a jalovic,
  • Hoppenrade, 500 dojnic,
  • Jürgenshagen, 1200 jalovic (tři měsíce věku až tři týdny před otelením),
  • Miekenhagen, 1000 dojnic, 1000 jalovic.

Společnost obhospodařuje přibližně 8500 ha půdy, kterou z větší části využívá k pěstování plodin pro krmné účely.  Provozuje čtyři bioplynové stanice a 23 větrných elektráren.

Vít Pospíchal má na hlavním středisku Gut Hohen Luckow na starosti 2500 krav, 1000 telat a jalovic​. Průměrná užitkovost krav je 11 500 litrů za laktaci při 3,8 % tuku a 3,4 % bílkovin. Denní produkce představuje 80 000 litrů mléka. Na farmě je 36 zaměstnanců, dojení se uskutečňuje dvakrát denně, v rozdoji 3x denně. Provoz farmy je nepřetržitý (24/7). Dobrým ukazatelem efektivity krav je počet litrů za den života zvířete – německá farma má průměr 19 l mléka za den života. Průměrně se krávy dožívají tří laktací.

Standardní operační postupy

Zaměstnanci jsou rozděleni na jednotlivé neměnné týmy, které mají na starosti vybraný úsek: dojírnu, telata, krmení… Tito zaměstnanci mají přesný rozpis prací vyvěšený na viditelném místě, pro každou činnost existuje SOP – standardní operační postup (kdo, co, kdy a jak). „Každý zaměstnanec musí vědět, jaké má úkoly a kdo je jeho přímý nadřízený,“ vysvětluje Vít Pospíchal a dodává, že asi třetina zaměstnanců je z Polska, což je pro něho jazykovou výhodou. „Již začínáme jednotlivé pokyny SOP dostávat do elektronické podoby, aby byly dostupné z tabletů nebo mobilních telefonů. Snahou je co nejvíce grafických prvků, videí a co nejméně řeči.*

Více najdete v Našem chovu 1/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down