Walliská (walliserská) černonosá ovce je horské plemeno původem ze Švýcarska. Respektive ze stejnojmenného švýcarského kantonu - Wallis, kde se v drsných klimatických podmínkách Bernských, Tessinských a Walliských Alp chová již od 15. století. Přestože nevyniká užitkovostí jako specializovaná plemena, svým originálním exteriérem a zejména přátelskou povahou oslovuje také naše chovatele. K hrstce nadšenců patří i Ing. Veronika Venclová, Ph.D., která založila čistokrevný chov se záměrem produkovat plemenný materiál.
Na farmě v Kytlici – Falknově se walliské černonosé ovce chovají od roku 2018. Aktuálně má Ing. Venclová v základním stádu pět bahnic, plemenného berana a dva aukční beránky, kteří budou po bonitaci zařazení do chovu.
„Chtěli jsme kontaktní zvířata a walliské ovce svou povahou splňovaly naši představu dokonale. Zároveň se nám velmi líbily. Rozhodli jsme se pořídit zvířata s průkazem o původu, atak jsme dovezli z Rakouska dvě březí bahnice s beranem a ze Švýcarska zapuštěnou bahnici. Přestože zvířata byla při převozu klidná a nebyl na nich vidět sebemenší stres, změna prostředí se u bahnic projevila komplikovanými porody. Napřesrok, když se ovce aklimatizovaly, jsme již nezaznamenali žádné komplikace. Zatímco u nás se toto plemeno ovcí chová jen poskrovnu, například v Anglii jsou wallisky velmi populární. Měla jsem příležitost navštívit zde farmu, kde bylo k vidění vedle jiných plemen ovcí také stohlavé stádo černonosých ovcí. Zkušený farmář mi ochotně předal své zkušenosti a potvrdil mi, že tyto ovce špatně snáší jakékoli změny. Jejich nedoceněnou vlastností je přátelská povaha, kvůli níž se wallisky využívají v animoterapii jako kontaktní zvířata při léčbě psychických i fyzických obtíží pacientů v nemocnicích či domovech seniorů. Když jsem se s tímto plemenem seznamovala, domnívala jsem se, že v těchto zařízeních mají zvířata odchovaná na lahvi. Hluboce jsem se však mýlila,“ řekla na úvod našeho povídání Ing. Veronika Venclová, Ph.D.
Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*
Je možny kontskt na farmu?