Na brněnské Mendelově univerzitě se začátkem ledna konalo již šesté setkání včelařů – uživatelů a sympatizantů varroa monitoring systému (VMS). Hlavním hostem byl Dr. Robert Brodschneider z Univerzity v Grazu. Tento mladý vědec seznámil české publikum se statistikami zimních ztrát a rizikovými faktory úhynů včelstev, které sleduje v Rakousku a v celé Evropě v rámci zapojení do mezinárodního projektu Coloss.
Úhyny včelstev jsou stále aktuální. Když v roce 2006 uhynulo zkušenému včelaři Davidu Hackenbergovi 80 % včelstev z jím chovaných tří tisíc (tedy v jednu dobu 2400 včelstev), byl to impulz k tomu, aby se úhyny začaly systematicky sledovat. Jev byl nazván CCD (Colony Colaps Disorder) neboli česky syndrom náhlého zhroucení včelstev. Projevuje se především tím, že ze včelstva zmizí všechny dělnice a v úlu zůstane pouze matka a plod. Čím je to způsobeno? Na to se nyní vědci po celém světě snaží přijít.
Při pohledu na mapu Evropy byly v minulé zimě (2012/2013) zaznamenány největší ztráty na britských ostrovech a v některých částech Skandinávie. V Rakousku je 24 400 včelařů, kteří chovají 367 500 včelstev. Posledních dvacet let počty včelařů a včelstev ubývaly, ale v posledních dvou letech klesající graf začal opět stoupat. Zimní ztráty včelstev byly podle údajů včelařů v roce 2012/2013 kolem 17 %, zatímco o rok dříve na jaře roku 2012 to bylo v průměru 25 %.
„V minulé zimě uváděli včelaři jako jeden z nejdůležitějších faktorů příčin úhynů ošetření proti varroóze, statisticky významný rozdíl byl i mezi včelstvy na stálém stanovišti a u včelařů, kteří kočují. Oba tyto parametry jsou spojeny s nemocemi. Zimní krmení nemá statisticky významný efekt na přezimování včelstev. Máme vysledováno, že jsou oblasti s vysokou mortalitou, a naopak oblasti, kde včely dobře přežívají. To znamená, že vliv stanoviště je významný. Stanoviště má také úzkou spojitost s pastvou, která má zase spojitost s používáním agrochemikálií. Stanoviště má možná spojitost s vlivem počasí, což bude předmět našeho dalšího zkoumání,“ zhodnotil Robert Brodschneider.
Brodschneider dodal, že by rád zavedl spolupráci mezi českými a rakouskými včelaři – už proto, že jsme sousední země. Minimálně tuto studii by rádi rozšířili také o Českou republiku.
Zatím jsou na mapách sledování úhynů COLOSS na místě střední Evropy bílá místa. Kontaktní osobou byl vybrán Mgr. Jiří Danihlík, Univerzita Palackého v Olomouci (www.mojevcely.eu), který bude na projektu z české strany spolupracovat. Zastřešující organizací je Pracovní společnost nástavkových včelařů.
Mezinárodní síť COLOSS:
Prevention of honey bee COlony LOSSes - předcházení úhynům včelstev – tak lze stručně přeložit název, který plně vystihuje účel mezinárodního sdružení vědeckých pracovníků, veterinářů, včelařů a studentů (asi 320 lidí) z více než 60 zemí. Ti pracují společně na prevenci a větším pochopení vysokého počtu úhynů včelstev, které jsou v posledních letech zaznamenávány po celém světě. COLOSS je financován a podporován Ricola Foundation.*
Více informací najdete na http://www.coloss.org/