Hospodaří s úctou k přírodě

Na střeše Českého ráje hospodařící rodinná farma Pavla Ráliše vznikla před více než dvaceti roky na základech nejstaršího a největšího statku na Kozákově. Se záměrem navázat na staletou tradici místního statkářství začali novodobí farmáři využívat obhospodařovanou výměru k chovu malých a velkých přežvýkavců a provozovat agroturistiku. A jak jinak, než plně v souladu s šetrnou údržbou a ochranou krajiny.

Neobydlený statek, který už nebyl tak velký, ani funkční, Pavel Ráliš zrekonstruoval a založil Otakarovu farmu. Ohospodařovanou výměru luk a pastvin zprvu využíval k pastvě ovcí a koz, jejichž chov po šesti letech ještě rozšířil o highlandy. Původem skotské plemeno skotu s ideálními vlastnostmi pro extenzivní využití se záhy stalo základním stavebním kamenem podnikatelských aktivit rodinné farmy na Semilsku.
Čistokrevnou plemenitbou highlanda se zde zabývají již šestnáct let. Prvních šest plemenných zvířat Pavel Ráliš koupil na Šumavě u Míchalů na farmě Farim, s.r.o. v Tejmlově. Dalších pět highlandů pořídil v jižních Čechách od firmy Mani, spol, s r.o., která je měla z Rakouska, a spolu se čtyřmi kusy z Národního parku KRNAP tak vytvořil základní stádo o patnácti kusech. Aktuálně na Otakarově farmě evidují více než osmdesát čistokrevných highlandů, z nichž je 36 matek základního stáda a dva býci, a to šestnáctiletý Simba von Wotanstein a šestiletý Aragorn.
„V České republice je highland považován za plemeno skotu, které se hodí do drsného počasí a dobře snáší zimy. Když jsem ale byl asi před deseti roky někdy na přelomu listopadu a prosince ve Skotsku, zjistil jsem, že tam ten sníh jako u nás není. Sice tam napadne až dvacet centimetrů, ale většinou roztaje během jednoho, dvou dnů. Zato je tam mlha, vlhko a vítr, což je to drsné podnebí vhodné pro highlandy. Mám za to, že sníh highland poprvé viděl až tady u nás na Šumavě a pak v Krkonoších. Ale těmto podmínkám se zvířata velmi dobře přizpůsobila. Střídavé počasí highlandům vyhovuje, vadí jim ale trvalé teplo“ zahájil náš rozhovor Pavel Ráliš.
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down