Již před více než dvaceti roky se v České republice začali chovat brojleroví králíci. K tomu účelu využívané speciálně vyšlechtěné hybridní kombinace se drží v klimatizovaných stájích v klecích na roštech, krmí se výhradně granulovanými směsmi a pro maximální zefektivnění jateční produkce se inseminují. Propagátorem inseminace brojlerových králíků je chovatel Pavel Drba, který od roku 1994 provozuje na své farmě v Dobříni u Roudnice nad Labem inseminační genetické centrum. Nabízený genetický materiál reprezentuje jednak čtyřliniové hybridy francouzské provenience Hy-plus, jednak vybrané otcovské linie italského králíka brojlerového typu Hyla.
První pokusy o inseminaci králíků, které u nás započaly v devadesátých letech minulého století, skončily fiaskem. Důvodem nezdarů byla nejen absence hormonálních preparátů na přípravu samic, ale chyběla i vhodná ředidla, která by udržela dostatečnou oplozovací schopnost spermií.
„Sbíral jsem zkušenosti od zahraničních kolegů zejména z Francie a Itálie, kde měli problematiku farmových chovů králíků, a to včetně metody umělého oplodnění velmi dobře zvládnutou. Velmi mi pomohlo školení u francouzské firmy Grimaud Fréres, s. a., u níž jsme byli na dvoutýdenním školení již před více než dvaceti lety. Osvojili jsme si zásady inseminace spočívající v aplikaci sérového gonadotropinu samicím, dále v odběru ejakulátu a přípravě inseminační dávky a konečně ve vlastním provedení úkonu. Domů jsme se vraceli s certifikátem, který nás opravňoval inseminovat králíky po celé Evropě,“ zavzpomínal v úvodu Pavel Drba.*
Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec