Hlavním hostem tradičního semináře společnosti VVS Verměřovice v Mistrovicích byl tentokrát Dr. Nick J. Bell MA VetMB, Ph.D., veterinární specialista European College, čestný docent Univerzity v Nottinghamu a veterinární konzultant působící především v jižní části Anglie. Staré známé téma kulhání skotu pojal v kontextu nových vědeckých poznatků a svých praktických zkušeností.
Přednášející na úvod poznamenal, že není uplně přesné nazývat onemocněním končetin laminitidou, spíše lze hovořit o kulhání. Také představil strukturu výroby mléka ve Spojeném království. Trendy jsou podobně jako v ČR. Roste užitkovost i velikost stád mléčného skotu, ačkoli v současnosti je stále průměrná velikost stáda v UK 120 krav. Od roku 1996 se postupně snižovaly stavy dojnic až do roku 2013, kdy počty začaly opět mírně stoupat. Zmínil údaj, že až 80 % celkové produkce mléka ve Spojeném království je z 20 % (nejlepších) chovů.
„Když jsem před dvaceti lety začínal, bylo kulhání skotu celonárodní problém, dnes je situace lepší, ale stále je kulhání příčinou významných ekonomických ztrát,“ poznamenal Nick Bell a zmínil několik technik výzkumu patologie končetin krav s důrazem na skutečnost, že zejména u paznehtů platí, nejlepší šanci na uzdravení má včasná detekce onemocnění a prevence.
Jak zjistit kulhání co nejdříve?
Můžeme zjistit onemocnění paznehtů v raném stadiu? Kontrolu zvířat je třeba provádět každých 14 dní, sleduje se lokomoční skóre a praktikují se desinfekční koupele. Je třeba hledět také na boxová lože, jestli poskytují komfort pro odpočinek.
Nejčastější přičiny kulhání jsou chodidlový vřed, onemocnění bílé čáry a digitální dermatitida (DD). „Když bychom vřed detekovali na samém počátku, je to takový otlak,“ ukazuje Bell obrázek právě ošetřeného (zbroušeného) paznehtu s tmavým otlakem uprostřed. „Pokud by se podařilo toto zachytit, provést léčebné opatření a snížit stres takového paznehtu, byla by úspěšnost léčby nejvyšší,“ poznamenal.
Projekt včasné detekce onemocnění končetin organizovaný chovatelským sdružením v Dartingtonu, kdy se sledovalo pohybové skóre stáda dojnic každé dva týdny, měl velice pozitivní výsledky:
- 78 % oproti kontrole 65 % krav bylo vyléčeno do dvou týdnů,
- do 18 týdnů 60 % oproti 88 % mělo recidivu,
- podíl vysokých skóre (kulhání) 19 % oproti 33,9 %,
- doba stání krav se zkrátila na 1 % oproti 8 až 10 %.