Z původního asijského skotu vyšlechtěné wagyu je národním plemenem Japonska, kde se používalo v zemědělství jako tažné zvíře. Vzhledem k regionální geografické izolaci se v uvedeném východoasijském státu vyšlechtily tři základní kmeny černého skotu – Tajima, Fujiyoshi a Kedaka, které tvoří až 90 % populace plemene. Zbývající podíl připadá na červeně zbarvená zvířata kmenů Kochi a Kumamoto.
S chovem plemene wagyu v Evropě se začalo v roce 1996, když jeho řízenou plemenitbu odstartovali chovatelé v Belgii a ve Velké Británii, které následovali zejména jejich němečtí kolegové, jež před deseti roky založili sdružení chovatelů wagyu. Do České republiky se národní japonské plemeno dovezlo poprvé v roce 2006 na farmu společnosti ERC, s. r .o., ve Mněticích na Pardubicku.
„Tehdy jsme z Nizozemska dovezli zmražená embrya z Nizozemska, kam se realizovaly první importy plemenného materiálu z Austrálie a USA. K rozhodnutí začít s chovem ještě neznámého masného plemene wagyu nás vedla chovatelská zvědavost, ale i myšlenka, že stojíme na prahu zavedení chovu nového plemene skotu v České republice. Počátky byly spíše rozpačité, protože v té době wagyu zdaleka nebylo tak populární jako dnes. V roce 2007 se nám narodila první dvě zvířata, respektive býček, který byl po odchovu jako první v České republice licencován jako Wagus WAG 001. Ale i jalovička, kterou jsme po prvním otelení ve věku 28 měsíců využili v letech 2010 a 2011 celkem desetkrát pro produkci embryí. Ze získaných embryí, která byla přenášena ihned po výplachu nebo zamražená se v první čtvrtině roku 2011 narodilo osm telat, a to čtyři býčci a stejný počet jaloviček. Býčci byli využiti v přirozené plemenitbě v Čechách, na Moravě i na Slovensku do hybridizačních programů s plemenem aberdeen angus, které má ze všech masných plemen nejvýrazněji mramorované maso. Tři z uvedených jaloviček jsou stále v mateřském stádu a máme od nich třetí generaci telat. Za účelem dalšího rozšiřování čistokrevného stáda wagyu jsme také importovali inseminační dávky a embrya. Momentálně na farmě chováme devadesát zvířat, včetně letošních pětadvaceti telat. Kromě produkce plemenného materiálu, tj. plemenných býků, chovných jalovic a embryí prodáváme rovněž kvalitní mramorované maso, které patří mezi nejdražší na světě. Jatečná zvířata porážíme ve třech letech věku, kdy dosahují hmotnosti v rozmezí od 800 do 900 kg. Z důvodu kvalitnějšího masa vykrmujeme pouze volky, u nichž dosahujeme průměrného denního přírůstku mezi 700 až 800 g. U kříženců jsou díky heteróznímu efektu přírůstky vyšší,“ prozradil majitel Wagyu farmy a průkopník japonského národního plemene skotu Ing. Josef Müller.
Pro úplnost je třeba uvést, že firma ERC, s. r .o., vznikla v roce 2004 privatizací bývalého střediska reprodukce koní Výzkumné stanice pro chov koní Slatiňany. Ve své činnosti navázala na oblast intenzivní reprodukce koní (inseminace, embryotransfer), kterou stále více směřuje k zajištění praktických služeb pro chovatele, a to nejen v reprodukci, ale i ve šlechtění. Vše, co je spojené s chovem skotu, funguje pod hlavičkou Wagyu farma Müller.*