Zemí původu extenzivního plemene highland je Skotsko, konkrétně jeho severozápadní část. Původ tohoto plemene je odvozován od původního keltského skotu. Highland nebyl v minulosti vystaven tlaku moderních šlechtitelských opatření vedených snahou zvyšovat jeho růstovou schopnost a masnou užitkovost, tak jak tomu bylo u většiny ostatních plemen. Proto si udržel řadu vlastností původních plemen skotu.
První import skotského náhorního plemene se uskutečnil v roce 1991 ze země původu na šumavskou farmu Ing. Vladimíra Krtouše. Po více než 25 letech vede ekologickou farmu v Branišově jeho syn Martin, který úspěšně navazuje na dlouholetou tradici extenzivního chovu.
Jak upozorňuje chovatel, do plemene skotský náhorní se před lety zamilovali nejen kvůli vzhledu, ale také pro jeho nenáročnost. „Otec vedl chov při zaměstnání a ani já to nemám jinak,“ usmívá se Martin Krtouš. A dodává, že původně byl součástí chovu i výzkumný úkol společně s Českou zemědělskou univerzitou a výzkumným ústavem v Rapotíně na téma Jak se budou chovat importované kusy v českých podmínkách v nadmořských výškách bezmála 800 metrů.
A tak se na farmu v Branišově dovezly tři kusy – dvě krávy a býk a brzy na to ještě dalších deset. Šlo převážně o tradiční hnědé zbarvení, kterému je rodina Krtoušů věrná dodnes, přestože se v posledních letech v Čechách chovají i odlišné barevné rázy, například stříbrné, dun, plavé a černé. Dnes je na farmě 15 matek základního stáda a zhruba 35 kusů celkem.