08.01.2018 | 10:01
Autor:
Kategorie:

Komerční chov nosnic ve voliérách

Technologickou výměnu v evropských chovech drůbeže odstartovalo nařízení směrnice Rady 1999/74 EC v roce 2003, odkdy se směly poprvé uvádět do provozu jen zdokonalené klece a alternativní systémy. Od 1. ledna 2012 se podle uvedené evropské směrnice smějí v EU produkovat konzumní vejce jen v obohacených klecích nebo alternativních chovech, tj. podlahových systémech, ve voliérách či ve výbězích. Smyslem přijatých opatření je zajistit welfare zvířat, ale i kvalitu produktů a ochranu životního prostředí.

Jak již bylo uvedeno, voliérový chov představuje kombinaci klecí s chovem na podestýlce. V řadě tuzemských komerčních chovů nosnic představuje doplňující alternativu k obohaceným klecím. Patří k nim například i Proagro Nymburk, a. s., které ve svém dalším nově budovaném středisku chovu drůbeže v Městci Králové osazuje produkční haly voliérami. Zatím první hala o rozměrech 115 x 21,6 m a výškou u stěn 6,5 m, která je v provozu od léta loňského roku, je vybavena šestiřadou etážovou voliérou Natura 60 umístěnou ve dvou patrech.
„Technologie je rozdělena třemi kontrolními uličkami bez nosnic a podestýlky, čímž se výrazně snižuje pracnost a zlepšují se podmínky pracovního prostředí. V dalších čtyřech uličkách využívaných jako hrabaniště je nainstalováno osm dělicích příček, které rozdělují hejno na sedm samostatných skupin. Drátěné dělicí příčky jsou včetně dveří a přesně navazují na dělicí stěny voliéry. Ty rozdělují technologii každých 2,4 m a usnadňují tak vyskladňování. Vertikálně je voliéra rozdělena do několika zón, v nejvyšší části je zóna klidová s hnízdem a napájecím systémem, ve spodní části jsou pak zóny zásobovací, tzn. prostor s krmením. Voliéra je vybavena pásy odklizu trusu, což umožňuje jeho průběžné odstraňování a zlepšování stájové prostředí. Ustájovací systém je rovněž vybaven podélným sběrem vajec, který ve výšce 2,1 m tvoří perforovaný plastový pás. Pásy jsou v kontrolních uličkách, tzn. mimo dosah slepic, a jejich instalační výška umožňuje plynulý přechod na centrální sběr vajec, který představuje 750 mm široký řetězový dopravník s kapacitou až osmdesát tisíc vajec za hodinu. Technologii lze po naskladnění kuřic zcela uzavřít a zajistit tak jejich dobré navykání na snášení do hromadných hnízd, kde na čtvereční metr plochy hnízda připadá 113,8 nosnice (norma stanovuje max. 120 kusů/m2 plochy hnízda). Hnízda jsou vybavena automatickým vyháněním nosnic na principu výklopné podlahy. Součástí zařízení jsou i hřadovací tyče, které umožní současně hřadovat všem nosnicím. Kromě podlahy stáje nabízí technologie další využitelnou plochu v podobě roštů,“ řekl na adresu nainstalované voliéry zástupce dodavatelské firmy Ing. Miroslav Masner.*
Více se dočtete v únorovém čísle časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k videu

  1. Takže "šetrnější" klecový chov.. člověk neví, jestli má nadávat nebo chválit.
    Ty komentáře jste si psali sami ? Dokážu si představit, že bude extrémně složité a drahé něco měnit. Ale já doufám, že klecový chov z Česka zmizí nadobro.
    Snad supermarkety dodrží, co slíbili.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down