V České republice se chov ovcí provozuje na několika úrovních. Vzhledem k poptávce po jehněčím mase a produktech z ovčího mléka jsou na jedné straně chovatelé upřednostňující specializovaná plemena ovcí, přestože jejich chov je zpravidla náročnější. Pomyslným protipólem jsou hobby chovatelé, jenž chovají nenáročná plemena ovcí, včetně kříženců, k vypásání zahrady. Někde mezi nimi je Jiří Novotný ze Zahrádek u České Lípy, který se v extenzivním systému zabývá chovem valašky.
Pro Jiřího Novotného, profesí strojaře, je chov ovcí pokračováním chovatelské etapy, kterou odstartoval před patnácti roky. Tehdy se ve vsi Zahrádky u České Lípy, kam se nastěhoval do rodinného domku po svých prarodičích, uvolnila výměra dvou hektarů trvalých travních porostů.
„Moje chovatelská záliba je spojená s tímto místem, kde se vždy chovala nějaká domácí zvířata. Jezdil jsem sem na prázdniny a vytvořil jsem si ke zvířatům vřelý vztah. Jeden chovatelský život jsem prožil s aljašskými husky, s nimiž jsem jezdil závody psích spřežení. Jak mne pejsci postupně opouštěli, s touto zálibou jsem přestal. Nový zájem o chovatelství ve mne vzbudila až možnost obhospodařovat uvolněné pozemky. Protože se mi líbí vše, co má blízko k přírodě, rozhodl jsem se pro údržbu pozemků pastvou ovcí. Z jakéhosi patriotismu jsem zvolil valašky. Vedle toho, že jsou primitivní, odolné a nenáročné, se mi líbí i to, jak vypadají. Od počátku jsem chtěl jen kvalitní zvířata. Oslovil jsem proto Ing. Jana Vejčíka, z jehož šlechtitelského chovu valašek jsem získal prvních šest jehniček. Napřesrok jsem si ze stejné farmy v Dlouhé Stropnici přivezl ještě berana linie Ondráš,“ uvedl při našem rozhovoru zapálený ovčák.
Aktuálně má Jiří Novotný v chovu dvacet bahnic základního stáda, tři plemenné berany (linií Ondráš, Juráš a Radhošť) a šestnáct jehňat. Počáteční obhospodařovanou výměru rozšířil na současných pět hektarů, které z poloviny využívá jako krmivovou základnu, respektive na seno. Na zbylé polovině rozdělené na tři díly pase zvířata, přitom v jednom oplůtku je deset bahnic s jehňaty, ve druhém jsou vyřazené bahnice na dožití a v posledním plemenní berani.*
Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov.