Na březnové sérii seminářů společnosti Eurofarm Systems, s. r. o., hovořil programový manažer společnosti SCR Rotem Rabinovich, který kromě zkušeností s vývojem nových produktů má i zkušenosti z praxe, kde pracoval jako manažer chovu holštýnských krav v Izraeli.
„V chovu dojnic jsme již dosáhli vysoké užitkovosti, teď nastává doba zaměřit se na reprodukci. Aby byl podnik rentabilní, potřebuje dostatek březích krav. Jinak se dostaneme do situace, kdy obrazně řečeno krávy požírají naše peníze," komentoval přednášející.
Jedním z nejobtížnějších rozhodnutí je, kdy zapouštět krávy po porodu. Termín záleží nejen na situaci ve stádě, ale také na zvládnutí stání na sucho, úspěšnosti vyhledávání říjí a zdravotním stavu plemenice.
Podle Rabinoviche se ukazuje, že díky nárůstu užitkovosti především u plemene holštýn je jiná laktační křivka než před 15 lety. Stěžejní ale stále zůstává její perzistence.
Chovatel požaduje, aby kráva zabřezla do 90. až 110. dne laktace. Většina plemenic přitom potřebuje na jednu březost minimálně dvě inseminace v po sobě následujících cyklech. "To znamená, že říje by se měla začít registrovat kolem 60. dne po porodu (u prvotelek okolo 70. dne po otelení). Na druhou stranu dojnice potřebují odpočinek, zvláště v situaci, kdy v rozdoji nasazují okolo 50 litrů mléka. Zároveň chovatel nesmí zapomínat na náklady na tzv. jalové dny, protože každý z nich může stát i pět eur na krávu. V rozhodování, kdy má smysl krávu zapustit, mu může významně pomoci systém SCR," konstatoval řečník.*
Více si přečtete v Našem chovu 4/2018