12.11.2020 | 05:11
Autor:
Kategorie:

Mléčné automaty se osvědčily

Pro akciovou společnost Agropodnik Košetice je základním pilířem živočišné výroby chov holštýnského skotu. Užitkovostí, která v kontrolním roce 2019 odpovídala 11 300 kg mléka na ustájenou krávu, se chovatelé z Pelhřimovska řadí mezi nejlepší v republice. Nádoji bezmála dvaatřiceti litrů na každou z celkového počtu tisícovky dojnic významnou měrou napomohlo nejen zlepšení podmínek ustájení, ale i změny ve výživě a razantnější selekce společně s nákupem kvalitní genetiky. K zefektivnění produkce mléka by měly přispět také investice do odchovu telat.

Dosluhující teletníky z osmdesátých let minulého století reprezentované nízkými, tmavými stavbami se zateplenými stropy, v nichž byla telata ustájena, jsou již minulostí. Před čtyřmi roky je nahradila světlá, vzdušná stavba projektovaná pro 330 telat do stáří tří měsíců. Technologicky je vybavena devíti mléčnými automaty, přičemž každý obslouží dvě z celkového počtu osmnácti sekcí. Podle dodavatele technologie je na farmě v Košeticích nejvíce napájecích automatů na jednom místě. Do managementu odchovu telat vnesly především přesnost a pravidelnost. Telata dostávají v pravidelných intervalech teplý nápoj v přiměřeném množství, čímž se vylučuje jejich přepití. Zlepšily se u nich všechny parametry zdraví, čemuž přispělo právě konstantní krmení, jež vyloučilo chybovost lidského faktoru. Alkoholová dezinfekce dudlíku po napití každého telete pak významně minimalizuje riziko přenosu infekčních onemocnění. Automat dovede také dávkovat suchá i tekutá léčiva a podle potřeby ho podávat konkrétnímu zvířeti.
„Dříve praktikované naskladnění týdenních telat se neosvědčilo. Telata, zřejmě po stresu z přesunu, často trpěla zdravotními komplikacemi gastrointestinálního traktu vyvolanými kryptosporidiemi. Navíc, starší telata si na automatické napájení o poznání lépe navykají.
Napájení podle krmné křivky řídí přes čip programovatelná jednotka, v níž jsou zadány základní informace o každém teleti. Například datum naskladnění, pohlaví, hmotnost, identifikační číslo a umístění v sekci. K jeho identifikaci slouží obojek s transporderem. Pokud tele vstoupí do napájecího boxu a svou dávku již vypilo nebo mezi pitím je kratší interval, dudlík se nevyklopí. Když ale automat naopak zjistí, že tele svou denní dávku mléčného nápoje nevypilo, objeví se jeho identifikační číslo (ušní známka) na displeji. Po pětatřiceti dnech telatům postupně snižujeme dávku mléčného nápoje tak, aby ve věku pětapadesáti dnů již byla bez mléka,“ uvedl na adresu revoluční změny odchovu telat zootechnik podniku Ladislav Čermák.
V další fázi odchovu je základem výživy telat krmná dávka obsahující starterovou směs, TMR a seno. Zvířata starší tří měsíců se převádějí do navazujících stájí, kde jsou jen na TMR a kvalitním senu.
Celou reportáž najdete v týdeníku Zemědělec

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down