28.11.2011 | 08:11
Autor:
Kategorie:

Nová pracovní síla na mléčné farmě

U chovatele Milana Miláčka v Hostovlicích u Čáslavi byl v tomto roce nainstalován dojicí robot Merlin 225, který představuje již třetí generaci automatického dojicího zařízení od společnosti Fullwood. V České republice však jde o první instalaci robota této značky.

Proto byl v kulturním domě v Hostovlicích uspořádán seminář za účasti top managementu společnosti Fullwood Ltd. „Životní a pracovní standard českých chovatelů se zvyšuje. Robotizované dojení je přínosem nejen pro chovatele, ale také zvířata,“ zaznělo na semináři. „Odstraňuje dřinu a monotónnost dojení – to znamená odpadá například ranní vstávání či práce o víkendu, umožňuje reorganizovat pracovní den farmáře. Společnost Fullwood je na trhu 225 let, od roku 1997 celosvětově dodala 700 dojicích robotů.“ Ředitel českého zastoupení Ing. Rudolf Lošťák připomněl, že již devatenáct let je Fullwood-CS, s. r. o., na jedné adrese v Brně a servisní tým je schopný reagovat do čtyř hodin od nahlášení poruchy.

Volný pohyb je základ
Třetí generace robotu od Fullwoodu zůstává u osvědčeného konceptu volného pohybu a dobrovolnosti. Nucený oběh stáda, kdy krávy musely procházet ke žlabu přes robota, je v praxi opuštěn, uplatňuje se pouze řízený přístup. V tomto případě usměrňuje pohyb dojnic počítačově řízený systém průchozích a separačních branek, dojnice jsou lákány jak koncentrovaným krmivem v robotu, tak čerstvou venkovní pastvou,“ vysvětlil MVDr. Peter Olejník, technický ředitel Fullwood-CS, s. r. o.

Krátká a intenzivní sanitace
Pozici struků sleduje a navádění ramene obstarává v robotu Merlin laserová optika, která má podle výrobce minimální servisní nároky. Každý strukový násadec je samostatně nasazován a snímán. K čištění struků před dojením slouží rotující válečky ošetřované dezinfekčním roztokem po každé dojnici. Po každém dojení dojde ke zpětnému proplachu (backflush). Kompletní sanitační režim se provádí třikrát, případně čtyřikrát za den. Pro sanitaci se používá horká voda s pravidelným střídáním kyselého nebo alkalického sanitačního prostředku.
Jak zmínil MVDr. Peter Olejník, robot se čistí systémem ABW, což představuje kyselé horkovodní čištění s pasterací při teplotě 94 °C po dobu asi sedmi minut. „Krátké intenzivní čištění ušetří čas pro dojení – takovou sanitaci má pouze Fulwood. V jednom robotu je možné dosáhnou i 180 dojení denně podle užitkovosti, takže pokud krávy dojí kolem jedenácti tisíc litrů, lze na jednom automatu obsluhovat 54 krav (asi 146 dojení), při užitkovosti kolem pati tisíc litrů je to až 66 krav (178 dojení),“ podotkl MVDr. Olejník.

Minilaboratoř vyhodnotí složky mléka
Robot může být na přání zákazníka osazen také minilaboratoří, zařízením nazývaným CrystaLab. Za jeho pomoci jsou při každém dojení každé krávy kontinuálně detekovány základní složky mléka, tuk, bílkovina, laktóza a také krev. Na základě denního vyhodnocení jejich obsahu je možné detekovat metabolická onemocnění, a to jak ketózu, tak subakutní ruminální acidózu (SARA). Uvedeným vybavením se Merlin 225 dostává na světovou špičku, neboť napomáhá jeho uživatelům výrazně zlepšit ekonomiku výroby mléka a chovatel doslova za jeho pomoci drží svůj prst na pulzu každé krávy.
Merlina je dále možné na přání vybavit také senzory měřícími vodivost mléka jednotlivých čtvrtí a spolu s detekcí výskytu krve a poklesu výdojku, markry indikujícími zdravotní problémy mléčné žlázy, preventivně upozorňovat chovatele na vznik mastitid. Dochází tak k výraznému zkrácení doby léčby, a tím i k úspoře finančních prostředků chovatele. Standardem dojicích robotu Merlin je separace problémového mléka. Jako volitelná výbava je k dispozici možnost odděleného dojení mléka nebo mleziva vybraných dojnic, označených v programu Crystal, do samostatných nádob.

Systém krmení
Merlin může být vybaven krmným systémem, který umožňuje podávat dojeným zvířatům až čtyři různé druhy jadrného krmiva, minerálních přísad nebo krmiva medikovaného, včetně tekutého. Systém krmení je řízen opět z manažerského programu s možností výběru několika způsobů, například cíleného krmení, krmení na základě užitkovosti nebo krmných křivek. Vše se provádí s cílem zlepšit užitkovost, řídit laktaci nebo stimulovat zvířata k návštěvě robota.

Management stáda
Jak vyplynulo z přednášek, společnost Fulwood je hrdá na řídicí program Crystal, kterým jsou osazovány dojicí zařízení Fulwood včetně robotů. Crystal nabízí systém stájového managementu, kontrolu spotřeby krmiva, zdraví krav, kvality mléka a další. Funguje pod operačním systémem Windows, je lehce ovladatelný, logický a nabízí řadu modulů včetně možnosti importu či exportu dat. Ve spolupráci s pedometry program Crystal monitoruje reprodukci nebo indikuje narušení zdraví. S množstvím dat, které s každým dojením narůstají, je nejdůležitější jejich správná interpretace a jejich využití k procesu rozhodování.

Chlazení
Na dojicí robot navazuje systém chlazení a s ním má holdingová společnost Fulwood Packo Group velice dobré zkušenosti. Chlazení má přímé dopady na výkonnost robota – když se hlavní mléčný tank vyprazdňuje nebo sanituje, nelze do něj mléko dojit. Aby se dojení v Merlinu v tomto čase nezastavilo, slouží k tomu vyrovnávací tank. Firma nabízí mnoho individuálních a na míru šitých řešení pro účelné chlazení mléka v kombinaci s robotickým dojením. Přímé, nepřímé a instatní chlazení ledovou vodou je součástí chladicí linky výrobce Packo.

Vylepšení proti předchozímu typu
Merlin 225 nahrazuje robota Merlin MK4 z roku 2007. Inovovaný typ nabízí lepší komfort pro dojnice – dojicí stání je prodlouženo o 12 cm, ale vnější rozměry robota jsou menší. Významná je také vylepšená konstrukce branek, tišší provoz a změny v designu. Komponenty dojicí technologie jsou umístěny v nerezové skříni, jsou lépe chráněny a zlepšila se také dostupnost pro obsluhu. Stroj obsahuje méně elektronických desek (PCB). Krmná jednotka je celá z nerezové oceli a nabízí hygienický provoz a jednoduché čištění. Rameno je nově osazeno pulzátorem Legato Life.
Důraz se klade na nižší spotřebu energie a vody. Podle prezentovaných výsledků testu spotřeby energie na kg vyprodukovaného mléka – porovnání šesti různých dojicích robotů od výrobců Fullwood, DeLaval, Lely, Insentec– se zařadil robot Merlin 225 na druhé místo.

Nový člen rodiny
Mléčná farma Milana Miláčka v Hostovlicích začala vznikat po roce 1989, kdy chovatel v restituci získal základ pro současné stádo skotu. Začalo převodné křížení na holštýnské plemeno a dnes se dá konstatovat, že už je u konce. Celkem chová rodina Miláčkových 58 dojnic a tomu odpovídající počet telat a jalovic. Zvyšování počtu se podařilo až v posledních letech. Patnáct let farma hospodařila na zhruba 50 hektarech, dojnic měla do 40 kusů. Loni se podařil nákup a pronájem další půdy, takže v současnosti má farma k dispozici 150 ha. Půda je poměrně úrodná, protože farma leží na rozhraní Polabí a Českomoravské vrchoviny.
Zhruba na necelé polovině se pěstují krmné plodiny – kukuřice (30 ha) a vojtěška (40 ha). Asi 80 ha patří obilí. Na farmě pracuje pět lidí – rodina plus jeden zaměstnanec a sezónní pracovníci.
Dojnice jsou ustájeny ve stáji z roku 1993, která byla spojena s tandemovou dojírnou o třech stáních. Pro 36 krav tehdy dojených to stačilo. V roce 2010 byla s využitím Programu rozvoje venkova přistavena ke stáji odchovna mladého dobytka se šedesáti boxovými loži. Na místo dojírny se od ledna 2011 začal instalovat dojicí robot Merlin 225.
Na farmě v Hostovlicích je průměrný počet dojení za den při obsluze 58 krav 2,7. Dojivost krav byla 8500 kg při 3,4 % bílkovin a 4,5 % tuku.
„Pro Merlina jsme se rozhodli mimo jiné proto, že nám firma Fullwood vyšla vstříc ve financování. Celková výše investice včetně stavebních úprav činila 110 tisíc eur,“ sdělil Ing. Milan Miláček, který s otcem Milanem a bratrem Ing. Petrem Miláčkem vede farmu. Dodal, že když krávy zaučovali k dojení na robotu, raději by si to rozmyslel, ale nyní, když vše funguje tak, jak má, jsou s touto novou pracovní silou na farmě spokojeni.

 
Robotické dojení:
• Zlepšuje se welfare dojených zvířat s důrazem na volně motivační vlastnosti dojeného zvířete. Možnost volit si dobu dojení přináší pro zvířata významná pozitiva.
• Odstraňuje neproduktivní čas strávený zvířaty v čekárně.
• Dosáhne celkového zklidnění chovu s pozitivním dopadem na užitkovost.
• Zkvalitňuje se způsob dojení s akcentem na individualitu zvířete (čtvrťové dojení, čtvrťové ukončení dojení).
• Zvyšuje se možnost použití automatizačních prvků diagnostiky mastitid, odběru vzorků a mnoho dalších pozitiv.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down