Již od roku 1996 se českoněmecká společnost Perena, s. r. o, specializuje na líhnutí pekingských kachen. Za tu dobu se chovatelé uvedené společnosti se sídlem v Chlumci nad Cidlinou stačili přeorientovat z plemenného materiálu Stolle seddin vital německého původu na hybridní kombinaci cherry valley anglické provenience. Jedná se o kombinaci, která ve všech směrech odpovídá požadavkům výkrmců, respektive má odpovídající konverzi krmiva, je optimálně zmasilá a odolná vůči onemocněním.
Hybridní kombinace středně těžkých pekingských kachen cherry valley SM3 má v rodičovském chovu společnosti Perena, s. r. o, prakticky 100% zastoupení s tím, že z 80 tisíc matek jich 2,5 tisíce reprezentuje francouzskou genetiku, kterou zde testují ve vybraných reprodukčních a produkčních parametrech.
Kachny chovají v uzavřených halách s řízeným stájovým prostředím. K tomu účelu chovatelé využívají jak původní stavby pro chov drůbeže, tak rekonstruované stáje pro skot či prasata. Provozované odchovny pro jednodenní kachňata a mladé kachny a dále chovné haly jsou v okruhu pětadvaceti kilometrů na šestadvaceti farmách, na nichž se striktně dodržuje oddělený chov kachen v odchovu od chovných ptáků.
„Loni jsme vylíhli nejvíce kachňat v historii společnosti 16,7 miliónu kusů, letos to odhadujeme na 13 miliónů kachňat. Důvodem poklesu objemu líhnutí je přebytek jatečných kachen v Evropě. K velkému rozvoji chovu kachen došlo zejména v Polsku, které je pro nás velkou konkurencí. Vzhledem k vývoji z předchozích let jsme optimističtí a věříme, že po kachňatech zase bude poptávka,“ uvedla při naší návštěvě jednatelka společnosti za českou stranu Ing. Lenka Lešová.*
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov