Ještě před dvaceti roky by jen málokdo uvěřil tomu, že se u nás budou chovat pštrosi jako hospodářská zvířata. Tradice chovu těchto největších zástupců ptačí říše se rozšiřuje z afrického kontinentu také na další světadíly, včetně USA a Evropy, kde vznikají pštrosí farmy s domestikovanými ptáky. V rámci Evropy pak v tomto směru nezaostávají ani domácí chovatelé. Podle posledních údajů z centrální evidence Českomoravské společnosti chovatelů, a. s., je u nás na 190 farem s celkovým počtem necelých tří tisíc pštrosů. Dá se tak předpokládat, že zdomácnělého afrického zástupce řádu běžců čeká jiný osud, než jaký potkal již před pár stoletími vyhubené ptačí obry z Madagaskaru.
Afričtí pštrosi dvouprstí patří společně s jihoamerickými nandui (2 druhy) a australsko-asijskými druhy zastoupenými kasuáry (3 druhy), emui (1 druh) a kivii (5 druhů) do podřádu běžců. Jak název napovídá, jedná se o ptáky, kteří ke svému přemísťování používají výhradně silné nohy. To ale tak docela neplatí pro jihoamerické tinamy, které se podle nového systematického uspořádání řadí k podtřídě nelétavých ptáků také. Ať tak či onak, společnými rysy běžců jsou lebeční báze paleognátního typu, specificky utvářená pánev, nerovnoměrné opeření těla, kopulační orgán (penis) a způsob hnízdění s typickou péčí samce o vejce a mláďata.
Z pohledu hospodářského využití je nejzajímavější zástupce afrických nelétavých ptáků, který v dospělosti dosahuje hmotnosti až 150 kg. Tento ptačí obr, který má jako jediný pták na světě pouze dva prsty, byl zdomácněn ve druhé polovině minulého století v Jižní Africe. Dnes se domestikovaní pštrosi chovají pro maso, kůži a peří na farmách v USA, Izraeli, Nizozemsku, Francii, a jak již bylo uvedeno v předchozích řádcích, také u nás. Jsou to nenároční ptáci (pro chovný pár vystačíte s výběhem 0,1 až 0,3 ha), kteří dobře snášejí mírné klima střední Evropy. Chovají se v párech, ve skupinách nebo tzv. triádách (pštros se dvěma pštrosicemi). Snáškové období začíná brzy na jaře a trvá do konce srpna. Pštrosice během sezóny snese až 80 vajec.
Na některých pštrocích farmách provozují také agroturistiku, v jejímž rámci seznamují návštěvníky nejen s vlastním chovem ptáků, ale samozřejmě i s finálními produkty (viz video).*