26.10.2018 | 09:10
Autor:
Kategorie:

Půl století s kanadským "duhákem"

Již od roku 1966 se na pstruhárně v Nedošíně u Litomyšle chovají kanadští pstruzi duhoví. Cílené šlechtění jezerní formy linie Kamloops na východě Čech dalo základ populaci, která se díky svým vynikajícím produkčním schopnostem stala nejrozšířenější linií pstruhů duhových v Čechách. Kmenové hejno uvedené linie pstruha duhového, která je od roku 1997 zařazena do programu ochrany genetických zdrojů ryb, chovají ve společnosti Rybářství Litomyšl, s. r. o.

Společnost Rybářství Litomyšl, s. r. o., vznikla transformací části státního rybářství Litomyšl v roce 1993. Vlastní 220 rybníků s obhospodařovanou výměrou 1100 ha, čímž se řadí mezi středně velké rybářské podniky v republice, přičemž ve východních Čechách je největším subjektem.
Pokud jde o pstruhárnu v Nedošíně, objekt založený mlynářem Kašparem Vackem v roce 1862 patří k nejstarším svého druhu nejen v republice, ale i ve střední Evropě. Již před válkou se sem dovážela spousta ryb, ale nic z toho se bohužel nedochovalo. Z pozdější doby tu zůstalo kmenové hejno pstruha duhového linie Kamloops (nazvané podle jezera v kanadské provincii Britská Kolumbie, odkud pochází), o jehož udržení usilují litomyšlští rybáři.
„Linie kamloops se sem dovezla v roce 1966 z Dánska, což se odráží i v jejím označení D 66. Kromě kanadské linie na pstruhárně děláme ještě slovenskou linii pstruha duhového, dále sivena amerického a jako pozůstatek pilotních projektů realizovaných s Jihočeskou univerzitou také sivena alpského. Pstruhárnu máme pronajatou od rodiny Vackových od roku 2004. Rádi bychom zde udrželi tradici pstruhařství, ale limituje nás stav pramene, který jen stěží zásobuje líheň vodou. Odchovné sádky máme na řece Loučné, kde je situace s vodou také katastrofická. Letošní rok tu jsme prakticky již několik měsíců bez vody. To nás nutí do všech sádek instalovat aerační systém, což se ale negativně promítá do ekonomiky výroby,“ řekl na úvod jednatel společnosti Rybářství Litomyšl, s. r. o., Ing. Radek Holcman, který vystudoval obor rybářství na Mendelově univerzitě a dále ekologii a ochranu přírody na ČZU v Praze-Suchdole.
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down