Na přelomu ledna a února se v Pasohlávkách uskutečnil seminář k aktuálním problémům ve výživě skotu a produkci bioplynu v bioplynových stanicích, zejména v oblasti konzervace objemných krmiv a návaznosti na precizní zemědělství. Pořádala ho společnost Nutrivet, s. r. o.
Jedním z přednášejících byl Ing. Jiří Janoušek z Vysokého učení technického v Brně. Kromě drona, kterého předvedl při vzletu, letu i přistání, si připravil prezentaci na téma
Využití získaných dat pomocí senzorů a jejich přenos pomocí bezdrátových technologií v zemědělské výrobě.
Ing. Janoušek pohovořil o využití dronů v zemědělství. „Drony se nejčastěji používají na analýzu zdravotního stavu rostlin, vytyčení aplikačních zón pro variabilní dávkování či průběžnou analýzu pro zvýšení výnosů. Dochází k úspoře hnojiv a postřiků okolo deseti procent a také ke zvýšení výnosů až deset procent. Významný je i kladný vliv na životní prostředí,“ sdělil Jiří Janoušek.
Podle svých slov doporučuje přednášející využití fotogrammetrie neboli leteckého snímkování pro měření, určení přesných hranic obdělávání pozemku, mapování překážek pro techniku, dokumentaci polních testů nebo pojistných událostí.
Speciální využití této metody spočívá ve zmapování zásob krmiv. Snímkování skladů ať už v podobě silážních jam či vaků lze podle informací Ing. Janouška provádět za zlomek času a nákladů. „Pro určení polohy se využívají přesné RTK GPS senzory nebo PPK. Výsledkem je vždy podrobný protokol včetně 3D vizualizace a mapy, u zásob krmiv navíc i detailní přehled o objemu skladovaného materiálu,“ uzavřel Ing. Jiří Janoušek.