19.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:

Silážování v roce 2020

Postupy v silážování se vyvíjejí. Dnes nestačí pouze zajistit správnou konzervaci silážní hmoty dobrým vytěsněním vzduchu a zakrytím. Ztráty jsou při odběru již hotových siláží, proto je třeba také přihlédnout k aerobní stabilitě. Nové potřeby jsou také z hlediska času vybírání konzervovaných pícnin. Proto byly uvedeny na trh nové typy silážních inokulantů, jak zaznělo na semináři společnosti Mikrop Čebín.

Celkem tři semináře s názvem Silážování 2020 začátkem února uspořádala pro své zákazníky a příznivce společnost Mikrop. V Agrodružstvu Záhoří v jižních Čechách vystoupil v tuzemsku dobře známý Gordon Marley ze společnosti Lallemand se svým kolegou Luisem Queirosem z Portugalska.

Proces konzervace lze rozdělit do tří hlavních fází: Fermentace – aktivní mikrobiální fáze; díky činnosti bakterií mléčného kvašení klesá pH a spotřebovává se kyslík, skladování – stabilní období; po dosažení finálního pH je utlumena veškerá mikrobiální aktivita, vybírání siláže – mikroorganismy jsou znovu aktivovány po vystavení kyslíku.

Ztrátám až 15 % lze zamezit

„Byl jsem na hodně farmách celého světa a vážně mohu prohlásit, že čeští farmáři jsou nejprogresivnější v přijímání nových vědeckých poznatků včetně silážních technologií. V průběhu vybírání siláže se nežádoucí mikroorganismy, jako jsou plísně a kvasinky, znovu aktivují a siláž se začne zahřívat, což vede ke ztrátám sušiny siláže. Tento proces způsobuje velké ztráty pro farmáře. V závislosti na plodině a technologii silážování mohou ztráty v důsledku aerobní nestability dosahovat až 15 % sušiny,“ sdělil Gordon Marley.

Kombinace, která se osvědčila v praxi

Aby byl výsledek silážování optimální, je však potřeba 60 dnů fermentace. Vědci věřili, že by mohli dále zvýšit účinnost kmene L. buchneri NCIMB 40788, kdyby jej mohli kombinovat s jinou, kompatibilní bakterií. „Po mnoha pokusech se ukázalo, že bakterie Lactobacillus hilgardii CNCM I-4785 významně zlepšila aerobní stabilitu již po 15 dnech fermentace, a také výrazně zvýšila stabilitu po 30 a po 100 dnech silážování v kombinaci L. buchneri NCIMB 40788 u řady pícnin. Tím farmáři mohou poměrně brzy po konzervaci otevřít silážní žlab a hmotu zkrmovat. To je při výkyvech počasí a tím i zdrojů krmiv nespornou výhodou,“ uvedli zástupci společnosti Lallemand.*

Více ze semináře se dočtete v Našem chovu 4/2020.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down