19.02.2015 | 11:02
Autor:
Kategorie:

Stafylokoky jako původci mastitid a jejich vlastnosti

Na semináři cyklu VÚVeL Fest přednášel zástupce Státního veterinárního ústavu v Olomouci o vlastnostech a patogenitě stafylokoků z pohledu zdraví mléčné žlázy.

MVDr. Jaroslav Bzdil, Ph.D., (SVÚ Olomouc) hovořil o původcích mastitid a zaměřil se na stafylokoky a doplnil svou přednášku o shrnutí zásad odběru vzorků mléka pro bakteriologické vyšetření.

V období 2010–2014 byla průměrná prevalence Staphylococcus spp. v dodaných vzorcích mléka, kterých v SVÚ vyšetří ročně 3000–5000, 21, 28 % a z toho S. aureus 9,22 %.

Stafylokoky jsou grampozitivní kokovité mikroorganismy a rod Staphylococcus zahrnuje 49 druhů a 26 podruhů. Uvnitř rodu se rozlišují skupiny podle produkce plazmokoagulázy na plazmokoaguláza pozitivní, negativní a variabilní.

V letech 2010-2014 bylo z mastitidního mléka krav izolováno 22 druhů stafylokoků, z toho čtyři koaguláza pozitivní, dvě koaguláza variabilní a 16 koaguláza negativních. Nejvýznamnější a nejfrekventovanější byly S. aureus, S. chromogenes, S. haemolyticus, S. xylosus, S. epidermidis, S. sciuri a S. simulans.

Vzorky mléka pro bakteriologická vyšetření se musí odebírat před dojením nebo dlouhou dobu po něm, kdy je koncentrace bakterií v mléce nejvyšší. Před jejich odebíráním se musí připravit odebírající materiálů a dojnice. Nejlepší je dovézt vzorky přímo do laboratoře v termotašce, případně je uložit do chladničky a uchovávat je do druhého dne při teplotě 4–6 oC, ale rozhodně nemrazit. Je také nezbytné vyplnit žádanky, objednávku vyšetření a vyplnit všechny požadované kolonky formuláře.*

 

Podrobněji v týdeníku Zemědělec 10/2015 a časopisu Náš chov 4/2015.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down