Více než 300 zahraničních účastníků kongresu evropských chovatelů mléčného skotu (EDF), který se konal ve dnech 27. až 29. června, mělo možnost navštívit české farmy. Mezi deseti vybranými podniky byla i akciová společnost ZD Krásná Hora nad Vltavou, která hospodaří na Příbramsku ve Středočeském kraji.
Živočišnou výrobu má podnik postavenou na chovu skotu, přičemž z celkového počtu 4144 evidovaných kusů je 1629 dojnic a bezmála 400 krav bez tržní produkce mléka. Pokud jde o mléčnou užitkovost, v produkčním stádu holštýnek dosahují v průměru 10 905 litrů mléka za rok, u českého strakatého plemene je roční dojivost krav na úrovni 9275 litrů.
„Na farmě v Krásné Hoře chováme v uzavřeným obratu stáda plemeno fleckvieh. Stádo tvoří asi 30 % prvotelek, dále 23 % krav na druhé laktaci a 47 % starších krav. Odchov telat probíhá v zastřešeném teletníku s individuálním ustájením do 56 dnů věku. Telata jsou napájena dvakrát denně, respektive třikrát v zimní období mléčným krmným vozíkem. Po odstavu jsou telata ve skupinovém odchovu po 8 až 10 kusech, kde se jim asi do pěti měsíců věku zakládá starter, seno a suchý mix. Starším telatům předkládáme TMR. Jalovice zapouštíme zhruba v 16 měsících věku. Dojnice v laktaci jsou ustájeny v rekonstruovaných stájích v boxovém ustájení se stlaným separovaným digestátem. Kejda, kterou z hnojných chodeb sbírají šípové lopaty, odtéká ze stájí samospádem do bioplynové stanice. Všechny produkční stáje jsou vybaveny ventilátory, sprchami a velkokapacitními hladinovými napáječkami. Krmný dávka je zakládána dvakrát denně samochodnými míchacími krmnými vozy. Mícháme pět typů různě strukturovaných dávek, a to pro rozdoj, laktaci, konec laktace, suchostojné dojnice a krávy v přípravě porod. Za období 2016 byl ve stádě inseminační interval 71,3 dne, servis perioda 95 dní, 47 % zabřezávání po první inseminaci, inseminační index 1,7 a mezidobí 395 dní. Výběr býků, nákup dávek a sestavu připařovacího plánu má v kompetenci faremní zootechnik. V současné době využíváme přibližně 50 % genomických býků. Farmu navštěvuje pravidelně třikrát týdně veterinární lékař. Monitoring a kontrola zdravotního stavu jsou každodenní prací zootechniků. Paznehty upravujeme rutinně při zasušení, 120. den laktace a průběžně pak kulhavé krávy. V systematické léčbě mastitid využíváme faremní kultivaci mléka a měření počtu somatických buněk v mléce problémových krav,“ uvedl při prohlídce farmy hlavní zootechnik podniku Ing. Zdeněk Peták.*