Předseda zemědělského družstva Ostaš Ing. Jaroslav Lád je známým průkopníkem zavádění inovací do zemědělské výroby. Byl také jeden z prvních v České republice, kdo přišel s myšlenkou stáje s robotickým dojením. Dnes je v Ostaši moderní stáj, která už má některé prvky vyhovující definici „Zemědělství 4.0.“ Posuďte sami.
Zemědělské družstvo Ostaš hospodaří v Broumovském výběžku asi na 2000 ha, z toho 1540 ha orné půdy. Specializuje se na výrobu mléka, pěstuje řepku a obilí. Chová přes 600 holštýnských krav s průměrnou denní užitkovostí 34 až 36 litrů na dojenou krávu.
Již v roce 2006 uvedlo ZD Ostaš do provozu stáj s dojicími roboty RMS Prolion. „Teorie i dostatek praxe nám daly vizi – postavit moderní netradiční stáj, kde jsme našim kravám chtěli dát volný pohyb, dostatek přirozeného světla a velkou kapacitu čerstvého vzduchu. Další vizí bylo osvobodit je od „přílišné lidské péče“. Chtěli jsme dojnicím věnovat vysoký welfare a hiearchický způsob života ve velké skupině,“ vysvětluje předseda družstva Jaroslav Lád.
Průkopníci to však nemívají jednoduché. Do několika let výrobní firma vyhlásila bankrot a vznikl problém s náhradními díly a servisem. Ve finále bylo po robotických funkcích a předseda družstva se rozhodoval, jak dál. Hlavním jeho požadavkem pro nového dodavatele bylo robotické centrum, které se podobně jako samotná plachtová stáj plně osvědčilo. Nabídka na trhu s dojicími roboty však byla v roce 2013 mnohem lepší. Dokonce se mohlo soutěžit o to, která firma nám zrealizuje všechny zkušenosti, které ošetřovatelé dojnic v Ostaši nasbírali. Vyhrála společnost DeLaval. Místo původních dvou čtyřmístných robotů nainstalovala na každé straně robotického centra tři dojicí roboty VMS model 2013. „Ošetřovatelé a zootechnici si brzy začali užívat přechodu na moderní dojicí roboty. Naše krávy projevily velkou spokojenost s ustájením a systémem chovu. Postupně byla využita plná kapacita stáje, což představuje 400 dojnic s řízeným pohybem,“ vysvětlil Ing. Lád.
Další inovace přišla v roce 2020
Vývoj jde mílovými kroky kupředu a fandové robotického dojení v Ostaši nechtějí zůstávat na chvostu. Naopak. Letos v květnu byly tři roboty nahrazeny modely DeLaval VMS V300. „Ačkoli ty původní pracovaly dobře, noví roboti jsou ještě dokonalejší a fungují výborně. Už jen tím, že chybovost v nasazení strukových násadců je u nich takřka nulová. A ještě jednu významnou provozní výhodu noví roboti mají. Nepřebují první zaměření parametrů vemene u prvně příchozí dojnice, které dříve musela spustit a uložit obsluha dojírny,“ komentuje předseda.
Nové roboty mimo jiné nabízejí o 10 % vyšší výkon v počtu podojení a množství mléka, nový kamerový systém, lepší očistu struků a další vymoženosti. „Do budoucna se nejvíc těšíme na provozní zjišťování progesteronu z mléka, což bude poskytovat důležitá data pro management reprodukce. Není již mnoho věcí na robotické farmě, které bychom ještě rádi našim dojnicím dopřáli. Pohleďte dále,“ provází nás Jaroslav Lád robotickým centrem a celou stájí.
Podrobnější reportáž najdete v NCH 7/2020