Zemědělské podniky se stále častěji potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. V živočišné výrobě je tento problém o to naléhavější, že zvířata vyžadují každodenní péči. Pro chovatele mléčného skotu se jako jedno z řešení nabízí automatizované dojení. Zatímco bezmála dvacet let využívané dojicí roboty byly vhodnou alternativou zejména pro malé farmáře, pro větší farmy jsou aktuálně vhodnějším řešením robotizované dojírny, které výrobci začínají dodávat na trh. V České republice je technologickou novinkou kruhová dojírna GEA DairyProQ, kterou prozatím využívají na dvou farmách – v podniku Rozvodí, spol. s r. o., Černov a v Agrodružstvu Blížkovice.
Rozvodí Černov, spol. s r. o., hospodaří v nadmořské výšce od 580 do 717 metrů na 1485 ha zemědělské půdy, z níž je 625 ha trvalých travních porostů. Hlavní činností uvedené společnosti z Pelhřimovska je produkce mléka, která podniku tvoří více než polovinu tržeb.
Kruhová robotizovaná dojírna GEA DairyProQ s osmadvaceti dojicími stáními, která je v Černově v provozu od letošního léta, představuje komfortní řešení jak pro efektivní získávání mléka, tak i pro udržení co nejlepšího zdraví produkčního stáda. Na její pořízení podnik investoval čtyřiatřicet miliónů korun. Se započtením stavebních úprav a nezbytného technologického vybavení se však celkové investice vyšplhaly na padesát miliónů. A dlužno dodat, že bez dotačních prostředků.
„Protože v podniku se historicky dojilo jen na kruhových dojírnách, o jiné variantě dojení než v kruhu jsme neuvažovali. Zejména kvůli nedostatku kvalitních ošetřovatelů vedení podniku plánovalo pořídit robotizovanou dojírnu. To byl také důvod, proč jsme se byli asi před dvěma roky podívat v Sasku na robotizovanou kruhovou dojírnu side by side GEA DairyProQ, kterou jsme nakonec také pořídili. Při rozhodování vrcholový management vsadil na jistotu, přičemž zásadní roli sehrála skutečnost, že vše, tj. od nasazení, přes dojení, dipování až po mezi dezinfekci dojačky probíhá automaticky, čímž se nabídlo řešení, jak odstranit chybovost lidského faktoru. Neméně podstatné bylo i to, že na dojení dohlíží pouze jedna osoba. Je na místě dodat, že zmiňovanou robotizovanou dojírnu jako první instalovali v Agrodružstvu Blížkovice, kde nás s jejím provozem velmi ochotně seznamoval Ing. Ivo Pospíchal. Vzhledem k tomu, že naši cestu na školení do Německa, kde sídlí firma, která dojírnu DairyProQ vyrábí, zavřela kovidová pandemie, byly jeho rady a zkušenosti velmi cenné a chtěli bychom mu touto cestou poděkovat,“ spokojeně konstatoval zootechnik společnosti Rozvodí Černov Martin Braun.
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.*