Zemědělské družstvo Přeštěnice se sídlem nedaleko Milevska na Písecku se zaměřuje na živočišnou výrobu. Specializuje se zejména na chov českého strakatého skotu za účelem produkce mléka, a dále na chov drůbeže, zahrnující výkrm brojlerových kuřat a líhnutí housat, přičemž husy drží v podniku nepřetržitě od roku 1960.
Ještě v osmdesátých letech minulého století družstvo produkovalo i dvě stě tisíc housat, která se prodávala okolním družstvům k výkrmu. Nejen kvůli nižší poptávce na trhu, ale zejména absenci porážky specializované na těžkou vodní drůbež se produkce housat postupně snižovala. V posledních letech chovatelé v Přeštěnicích líhnou okolo dvaceti až třiadvaceti tisíc housat, přičemž jejich hlavními odběrateli jsou drobnochovatelé. To však nic nemění nic na tom, že tradice chovu husí pokračuje.
V současné době mají v tamním chovu dvě rodičovská hejna o celkovém počtu v rozmezí od 1100 do 1200 matek a při poměru pohlaví 1 : 4 – 5 odpovídající počet houserů. Je to již devět let, co zde novohradskou husu nahradili německou genetikou Eskilsen schwer.
„Jednodenní housata nakupujeme ve spolupráci s MTD Ústrašice v Německu. Kvůli stabilizaci produkce housat jsme namísto pětiletého cyklu začali obměňovat chovná hejna každé tři roky. Před zahájením snášky husám podáváme na místo ovsa a tritikale speciální kompletní krmnou směs obohacenou o stopové prvky a vitamíny. Výživa spolu s prodlužujícím se dnem postupně nastartuje u husí pohlavní cyklus. Vytvářejí se skupinky housera se třemi až pěti husami, které navštěvují snášková hnízda. Snášet husy začínají již během února a v závislosti na klimatických podmínkách snášku ukončují asi po čtyřech měsících. Dnes je sice již 20. února, ale husy jaro ještě necítí. Během vrcholu snášky, který hejno dosahuje zpravidla v březnu, sebereme asi čtyři sta vajec denně. Po základním ošetření a asi týdenním skladování v klimatizovaném chladicím boxu vejce nasazujeme do líhně. Desátý den po nasazení vejce kontrolujeme prosvěcováním. Výsledky líhnutí jsou na standardní úrovni, v průměru vyprodukujeme okolo třiceti housat na husu. V počtu vyprodukovaných housat nás limituje skutečnost, že v České republice není legální porážka na těžkou vodní drůbež,“ uvedl při naší návštěvě předseda ZD Přeštěnice s dvaapadesáti zaměstnanci Ing. Jiří Netrval.*
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.