Již 34. odborný seminář na téma Chov a výživa skotu uspořádalo v Sušici Veterinární centrum, s. r. o. Jeho jednatel MVDr. Jiří Zelený připravil ve spolupráci se špičkovými tuzemskými odborníky pro účastníky bohatý program týkající se chovu, výživy a zdravotního stavu skotu.
Problematice odchovu telat se ve svém příspěvku věnoval Ing. Martin Harsa ze společnosti Trouw Nutrition Biofaktory. Představil program LifeStart, což je inovativní program výživy a odchovu telat navržený tak, aby na vědeckém základě a udržitelných postupech vedl k optimalizaci mléčné produkce. „LifeStart spojuje prvotřídní odborné znalosti o zdraví zvířat a výživě s praktickými zkušenostmi z řízení farmy,“ konstatoval Harsa a dodal, že program je založen na čtyřech pilířích – výživa, zdraví, hygiena a ustájení.
„Silný počáteční růst jalovičky, její bezvadný zdravotní stav, optimální vývoj bachoru, dřívější inseminace, dřívější první laktace, vyšší mléčná produkce, silné odolné dojnice s vyšší celoživotní užitkovostí, to jsou body, které chovateli zaručí systém LifeStart,“ uvedl Ing. Harsa. Podle jeho slov znamená každý gram přírůstku do odstavu čtyři kilogramy mléka na první laktaci navíc.
„LifeStart je tedy inovativní program výživy a odchovu telat navržený tak, aby na vědeckém základě a udržitelných postupech vedl k optimalizaci mléčné produkce. Spojuje prvotřídní odborné znalosti o zdraví zvířat a výživě s praktickými zkušenostmi řízení farmy,“ konstatoval Harsa.
„Je to jednoduché – nedostatečná výživa před odstavem znamená vyšší věk při prvním otelení a nižší vyšší produkci mléka, zatímco intenzivní krmení naopak tyto parametry zlepšuje,“ vysvětlil zástupce společnosti TN Biofaktory. To podle jeho slov dokazují i výsledky výzkumů. Podle pokusu z univerzity v Cornellu přetrvává pozitivní efekt dokonce i ve druhé a třetí laktaci a navíc se ukázalo, že intenzita výživy měla větší vliv na užitkovost než genetické založení jedince.
Jde vlastně o využití potenciálu telete. Každé z nich může do věku osmi týdnů zdvojnásobit svoji hmotnost. Ke zvýšení počtu buněk orgánů dochází i po narození, zvláště plic, trávicího traktu, jater a srdce, které jsou po porodu vysoce stresované. Je ale třeba si uvědomit, že doba zvyšování počtu buněk je omezena do prvních týdnů života a závisí na dostupnosti energie a proteinu. V případě maximálního využití potenciálu tak může mít jalovička například až o 40 procent více funkční tkáně vemene.
„Je dokázáno, že věk při prvním otelení má přímý vztah k délce života krávy a k její celoživotní užitkovosti. Při využití intenzivní výživy se přitom tyto parametry zlepšují,“ upozornil ještě přednášející.
Více si přečtete v Zemědělci