Letošní expozici malých přežvýkavců na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně reprezentovalo více než sto osmdesát zvířat sedmadvaceti plemen ovcí a koz. V kolekci dvaačtyřiceti kusů osmi prezentovaných plemen koz byly v pavilónu P premiérově předvedeny také walliské kozy, jejichž chovem u nás se zabývá jen hrstka chovatelů.
Podle kategorizace Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., jsou walliské černokrké kozy řazené do skupiny zájmových plemen. Jejich názvy jsou odvozené od stejnojmenného švýcarského kantonu - Wallis, kde byla v drsných klimatických podmínkách Bernských, Tessinských a Walliských Alp (s nejvyšším vrcholem 4634 m a posvátnou horou Švýcarska Matterhornem) vyšlechtěna. Odolnost a nenáročnost je jejich hlavní devizou, která je předurčuje do extenzivních podmínek.
Walliské (waliserské) černokrké kozy na národní výstavu do Brna přivezla Ing. Kateřina Bečková, která toto plemeno chová na své ekologické farmě v Měchově na Karlovarsku již sedmým rokem.
„Protože jsem nechtěla prodávat kůzlata k jatečným účelům, hledala jsem plemeno, které není moc plodné. Tento záměr splňovaly walliské kozy, které mne zaujaly také svým líbivým vzezřením. Jedná se o primitivní, pozdní, dlouhosrsté plemeno s kombinovanou užitkovostí, které poutá pozornost svým charakteristickým zbarvením – černou přední a bílou zadní části těla. Obě pohlaví mají mohutné vidlicovité rohy a ušlechtilý bradní vous. V roce 2010 jsem dovezla ze dvou německých chovů nejprve sedm koziček a nepříbuzného kozlíka. Následující rok k nim ještě přibyl kozlík se třemi kozami a o něco později další plemenný kozlík z Rakouska ve snaze minimalizovat riziko příbuzenské plemenitby. V současné době máme šestnáct koz základního stáda a tři nepříbuzné linie kozlů, respektive Leona, který je v naší plemenné knize překřtěný na Vaška, Attilu a Merlina,“ prozradila Ing. Bečková.
Pro úplnost zbývá ještě dodat, že předvedená plemena koz reprezentovala všechny tři užitkové směry, a to mléčný (anglonubijská koza, koza bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá), srstnatý (koza mohérová a kašmírová) a masný (koza búrská), které doplňovala dvě zájmová plemena, a to zakrslé kozy holandského typu a walliské kozy.*