Jak jsme již informovali, dne 25. března poprvé oznámilo americké Ministerstvo zemědělství (USDA), že vysoce patogenní ptačí chřipkový virus typu A (H5N1) byl poprvé identifikován u skotu v USA. Virem se mohou nakazit také ošetřovatelé skotu, průběh je však zatím mírný.
K dnešnímu dni byla infekce virem ptačí chřipky typu A (H5N1) potvrzena u tří pracovníků dojných farem vystavených infikovaným kravám – dvou v Michiganu a jedné v Texasu. Příznaky u dvou pracovníků byly omezeny na zarudnutí očí (zánět spojivek).
Vyskytla se také první osoba, o které je známo, že má respirační příznaky – kašel bez horečky. Všem třem pacientům bylo řečeno, aby se izolovali, dostali antivirotikum na chřipku a uzdravili se nebo se zotavují. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které situaci bedlivě sleduje, ujišťuje, že tyto lidské případy spolu nesouvisí, bez náznaku přenosu z člověka na člověka. Kromě toho nedošlo k žádnému nárůstu případů chřipky u lidí. Na základě dostupných informací CDC nadále považuje riziko pro širokou veřejnost za nízké.
Upozorňujeme, že v Evropě zatím podobný případ nebyl zaznamenán.
Lidé s blízkou nebo dlouhodobou nechráněnou expozicí infikovaným zvířatům nebo jejich prostředí jsou vystaveni většímu riziku infekce. Tipy, jak se chránit, naleznete v aktualizovaných doporučeních CDC a doporučeních USDA pro osobní ochranné prostředky .
Doporučení při riziku kontaktu s virem:
Vyhněte se nechráněnému přímému nebo blízkému fyzickému kontaktu s:
- nemocnými ptáky, hospodářskými zvířaty nebo jinými zvířaty (kočka na farmě),
- mrtvými těly ptáků nebo jiných zvířat, která uhynula z neznámých příčin,
- syrovým mlékem,
- vnitřnostmi a vemeny laktujícího dojeného skotu,
- výkaly nebo stelivem,
- povrchy a vodou (např. napáječky, kbelíky, pánve, žlaby) na farmách s potenciálně infikovanými zvířaty, které by mohly být kontaminovány živočišným odpadem.*