06.10.2003 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vládní návrh zákona o krmivech

Pravděpodobně 1. ledna 2004 vejde v platnost nový zákon o krmivech. Vládní návrh uvádí do úplného souladu evropské krmivářské právo s českým.

Oblasti krmiv se v unii týká 121 směrnic (directive), 272 nařízení (regulation) a tři rozhodnutí (decision), jak v uvodním vystoupení semináře, který pořádal Zemědělský výbor PSP ČR 2. Září v Brně, uvedl Ing. Jiří Zedník, Csc., ředitel odboru krmiv ÚKZÚZ. Přitom předpisy od roku 1970 až do poloviny osmdesátých let řešily především oblast obchodu, v němž jsou krmiva důležitou komoditou. Jen oblast doplňkových látek se hlouběji zaměřovala na bezpečnost. Od osmdesátých let však došlo k radikální změně. Začaly vycházet předpisy k bezpečnosti krmiv. Koncem roku 1999 byla finalizována tzv. Bílá kniha. Ta platí od 1. ledna 2000. V ní je řečeno, že požadavky na krmiva musí být stejně náročné jako na potraviny. Produkci bezpečných potravin je třeba zajistit ve všech stupních jejich výroby. Týká se to i krmiv používaných u zemědělců pro vlastní potřebu na farmě. Vše vyjadřuje slogan: „z farmy až na vidličku“.
V České republice 1. září 1996 nabyl účinnosti zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech. Do té doby se krmivářská legislativa řešila cestou vyhlášek. Nový zákon akceptoval většinu předpisů unie. Další novely zákona i vyhlášek uváděly postupně do souladu většinu předpisů. Navrhovaná novela zákona, která by měla jít v současné době do parlamentu, má sladit zbývající oblasti.
V červnu 2003 navštívila Česko hodnotící mise EK, která si prohlédla dva provozy výroby krmiv a seminář s výrobci. Výjezd uzavřeli konstatováním, že výrobci krmiv a kompetentní úřad v ČR jsou připraveni na vstup do EU. Jediná výtka, kterou měli, se vztahovala právě k novele zákona o krmivech, která by měla vyřešit oblast definic, jež musí být přesně přejaté. Naopak zástupci ÚKZÚZ vznesli požadavek vůči unii, která používá v mnoha případech zastaralé analytické metody. Závěrem mise zazněla výzva: uspořádat v Česku seminář pro nové přistupující státy.

Novela zákona řeší:
1. Oblast dovozu ze třetích zemí.
2. Týká se nežádoucích látek. Zakazuje se ředění krmiv s nadlimitním obsahem nežádoucích látek. Když se zjistí nadlimitní obsah nežádoucích látek , musí být krmivo vyřazeno, pokud není možné látku jinak eliminovat. Příkladem budou brzy limity pro mykotoxiny, které se v unii připravují.
3. Ukládá se zavedení systému rychlé výměny informací při výskytu rizikové situace pocházející z krmiv.Již uvedené sjednocení pojmů.

Registrace zemědělců
Tento odstavec zakládá povinnost evidence výrobců zemědělských mícháren, kteří míchají pro vlastní potřebu. Jde o opatření především k zabránění rozšíření BSE:
Par. 4 (1) Krmiva, doplňkové látky a premixy určené k uvádění do oběhu smějí vyrábět výrobci, kteří jsou podnikateli a jsou registrováni podle par. 8. Povinnost registrace se vztahuje rovněž na osoby uvedené v par. 3 odst. 11, na osoby provozující zařízení pojízdných mícháren krmiv, na dodavatele podle odstavce 4, na dovozce krmiv, doplňkových látek nebo premixů, na distributory podle par. 8a. Podnikatelé, kteří vyrábějí krmiva s použitím doplňkových krmiv a používají je pro potřebu živočišné prvovýroby, ale neuvádějí je do oběhu, jsou povinni ohlásit tuto skutečnost písemně ústavu, včetně příslušného výrobního provozu podle par. 8b.
V par. 5 je ustanoveno, co musí výrobci uvádějící krmiva do oběhu nebo pro potřebu živočišné výroby evidovat:
Par. 5(2) c) u výrobce uvádějícího krmiva do oběhu nebo osoby vyrábějící pro potřebu živočišné prvovýroby nebo provozovatele pojízdné výrobny krmiv při výrobě krmných směsí s použitím doplňkových krmiv
1. druh a množství použitých doplňkových krmiv a krmných surovin, včetně vlastních zdrojů,
2. jméno a bydliště nebo obchodní firmu nebo název a sídlo provozovny výrobce, dovozce, dodavatele nebo příjemce doplňkových krmiv a krmných surovin použitých pro výrobu kompletních krmiv

(3) výrobce krmných směsí je též povinen vést evidenci o jejich recepturálním složení v procentickém nebo hmotnostním zastoupení krmných surovin, doplňkových látek a premixů. Povinnost se vztahuje i na osoby uvedené v par. 3 odst. 11, na výrobce krmiv uvádějící krmiva do oběhu, osoby vyrábějící pro potřebu živočišné prvovýroby a na provozovatele pojízdných výroben krmiv, kteří vyrábějí krmiva s použitím dopľňkových krmiv.

Křížová kontaminace krmiv
Další změnou, kterou zákon přináší, jsou ustanovení týkající se dopravy krmiv. Jde o zabránění kontaminace krmivy obsahujícími krmné suroviny, které pocházejí ze savčích tkání. Ustanovení dosud chybělo a jak dokládají úředníci, například se v Bavorsku při dovozu expelerů z Česka byly v surovině nalezeny zbytky masokostní moučky.

Par. 15 (3) Krmiva obsahující krmné suroviny pocházející ze savčích tkání nebo jiné krmné suroviny živočišného původu, jejichž zkrmování přežvýkavci je zakázáno, musí být přepravována způsobem, který zabrání znečištění nebo křížové kontaminaci jiných přepravovaných krmiv.
Ze zákona mizí ustanovení týkající se GMO. V unii se podle předkladatelů připravují dvě nařízení týkající se GMO v krmivech a potravinách.

Velcí jsou spokojení
Se zněním novely zákona jsou spokojení velcí výrobci krmných směsí. Za ČMSO ZZN vystoupil na semináři v Brně Ing. Marek Kumprecht. „Dosáhli jsme možného,“ uvedl. Na přeregistraci (úpravy technologií) členové sdružení vynaložili podle Kumprechta kolem tří miliard korun. Většina jejich připomínek směřovala, aby byly sjednoceny podmínky. „Trend unie je od výroben na farmách k průmyslovým,“ tvrdil ve vystoupení Marek Kumprecht. „Havárie mohou proběhnout jak u průmyslového, tak u výrobce pro vlastní potřebu,“ potvrdil poslanec Kováčik.
Podle Ing. Jiřího Zedníka, Csc. je v zemích unie větší podíl prvovýrobců, a tím i více problémů. ÚKZÚZ v České republice v loňském roce provedl 330 kontrol u prvovýrobců a 1200 kontrol u průmyslových producentů, což proporcionálně odpovídá podílu na výrobě.
Ing. Jiří Burdych ze Zemědělského svazu upozornil na trend předbíhat v Česku evropské předpisy. Jako paralelu označil oblast potravinářského průmyslu, kdy v unii pro lokální a velký trh neplatí stejná pravidla. K předpisům je třeba dát zároveň výklad, podle Jiřího Burdycha, aby nedošlo ke stejné situaci jako v případě veterinárních předpisů, kdy výklad neměli okresní ani krajští veterináři.
ÚKZÚZ podle ředitele odboru krmiv pořádá k předpisům semináře a. „Jsme ochotni každému dát vysvětlení,“ ještě dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down