Předmětem výzkumu bylo stanovit vliv různě řešeného střešního pláště u stájí pro chov hospodářských zvířat na oteplování vnitřního prostředí, zejména v období vysokých teplot vnějšího prostředí. Byla zjištěna vysoká korelační závislost mezi intenzitou slunečního záření a prostupem tepla do stájového prostředí.
Výsledky měření účinnosti solárního ohřevu na tepelném kolektoru osazeném sledovanou střešní krytinou také ukazují na velké rozdíly v prostupu tepla podle použitých krytin. Celkem bylo sledováno 8 různých provedení střešního pláště. Nejlepší výsledky z hlediska eliminace prostupu tepla slunečního záření byly zjištěny u izolovaného sendvičového panelu, který propouštěl do stájového prostředí max. kolem 16 % tepla ze slunečního záření. Nejhorší výsledky byly zjištěny u střešního pláště tvořeného prosvětlovacím sklolaminátovým panelem, který propouštěl až 95 % tepla ze slunečního záření.
Zkoumán byl také vliv barevného provedení u vláknocementových panelů, kdy panel s bílou barvou měl o 39 % nižší povrchovou teplotu na vnitřní straně než panel černý a prostup tepla, měřeno teplo vodivým čidlem na spodní straně panelu, byl nižší 4x.
Klíčová slova: dojnice, ustájení, střešní krytina, tepelný stres
Autor: Josef Šimon a kol., Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i.
Recenzovaný článek najdete v NCH 11/2014