Výživa má významný vliv na reprodukci všech žijících druhů zvířat, přičemž reprodukce je nosným pilířem rentability každého chovu hospodářských zvířat. Nedostatečný příjem energie, bílkovin, vitamínů či minerálů může narušit reprodukční výkonnost zvířat. Potřeba živin se v jednotlivých fázích reprodukčního cyklu značně liší.
Už prenatální výživa má potenciální vliv na následnou reprodukční výkonnost plemenic v dospělosti. Výživa po narození a v průběhu růstové fáze ovlivňuje nástup puberty, u dospělých zvířat může špatná výživa snížit produkci oocytů či spermií, narušit pohlavní cyklus a zabřezávání. Správná výživa je zásadní také během březosti, kdy mají samice specifické požadavky na živiny.
Nutriční faktory ovlivňující reprodukci jsou:
Energie a bílkoviny
Energetická bilance je nejdůležitějším nutričním faktorem ve vztahu k reprodukci. Energie pokrývá potřeby fyziologických pochodů v následujícím pořadí: 1) bazální metabolismus, 2) aktivita a pohyb, 3) růst, 4) energetické zásoby, 5) březost, 6) laktace, 7) dodatečné zásoby energie, 8) estrální cyklus a nástup puberty a 9) nadbytečné zásoby energie. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že je energie primárně využita pro zajištění životních funkcí, metabolismu a také laktace. Zvýšená potřeba živin v poporodním období, spojená se sníženým příjmem krmiva, vede k negativní energetické bilanci (NEB) v posledním týdnu březosti a v prvních dvou měsících po porodu. Vysokoprodukční dojnice vykazují negativní energetickou bilanci během prvních 4 - 6 týdnů po porodu, v průměru je to -5 Mcal NEL (netto energy for lactation) za den, což je ekvivalent přibližně 1 kg ztráty tělesné hmotnosti denně, většinou z tukové tkáně. Snížené cirkulující koncentrace glukózy a inzulínu stimulují lipolytické signály, což vede k hydrolýze uložených triglyceridů tukové tkáně a zvýšení dostupnosti neesterifikovaných mastných kyselin (NEFA) pro použití jako zdroje energie. Negativní energetická bilance a nadměrné množství NEFA v plazmě negativně ovlivňuje kvalitu oocytů především hromaděním volných radikálů v kumulárních buňkách obklopujících oocyt, narušuje ovulaci, vede k horšímu zabřezávání po umělé inseminaci a také k embryonální mortalitě.
Ing. Kateřina Kheilová, Ph.D.,
doc. Ing., Eva Chmelíková, Ph.D.,
Ing. Barbora Klusáčková,
Ing. Lenka Hackerová,
Česká zemědělská univerzita v Praze
Kontakrt: kheilova@af.czu.cz
Více najdete v Našem chovu 11/2023.