02.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volba mezi roboty a tradiční dojírnou

Přechod k automatickému dojicímu systému vyžaduje pečlivou přípravu, a to nejen proto, že pořízení robotického dojení představuje značnou investici. Nutností může být řada změn v dosavadní praxi, ať už přímo při řízení stáda nebo přípravě krmiv. Není možné podcenit potřebu dalšího vzdělávání chovatele či zaměstnanců. Nicméně většina farmářů, kteří robotické dojení využívají, radí těm, co ještě váhají zcela jednoznačně.

Robotické či automatické dojicí systémy (RDS) zvládnou dojit krávy bez potřeby lidské práce. Sama zvířata si rozhodují o tom, kdy se nechají podojit a systém, díky nainstalovaným doplňkům, zaznamenává různě detailní informace o každém dojení, ale i další data o zvířeti, jako je například jeho hmotnost, teplota, pohybová aktivita, která může chovatel kontrolovat a analyzovat na svém počítači či mobilním zařízení.

To ovšem neznamená, že by klesla důležitost přítomnosti kvalitních ošetřovatelů. Jejich práce stále zajišťuje hladké fungování chovu, přispívá k vysoké užitkovost krav, zdraví a welfare. Častými důvody pro využití dojicích robotů je zlepšení pracovních podmínek a životního stylu chovatele či pracovníků mléčné farmy, případně redukce nákladů na provoz dojírny a problémů se sháněním kvalitních dojičů, ale též prospěšnost pro zdraví a welfare krav. Avšak je nutné připomenout, že pořízení robota není všespásným řešením nízké efektivity chovu, a proto jeho instalace nemusí být vhodná pro každý podnik. V neposlední řadě proto, že se jedná o velkou investici, která je s  nákupem a instalací RDS spojená a při nezvládnutém managementu stáda a výroby krmiv by návratnost takové investice byla velmi nepravděpodobná.

Důkladný průzkum

Jakmile se chovatel, či vedení zemědělského podniku rozhodne, že začne opravdu uvažovat o investici do robotů, prvním krokem by měla být návštěva a diskuse s chovateli, na jejichž farmách již RDS fungují. Je potřeba si udělat poměrně přesnou představu o tom, jaké změny, ať už z hlediska stavebních úprav či provádění rutinních pracovních činností, budou pravděpodobně nezbytné. Pochopení potřeby transformace denního chodu farmy je klíčové a týká se v podstatě všech, tedy i produkce a přípravy krmiva, techniky krmení, přesunů krav a přípravy prvotelek na dojení v robotu. Reálné zkušenosti farmářů jsou z tohoto pohledu mimořádně cenné, protože se může jednat o praktické rady, jež pomohou vyvarovat se chyb a předejít problémům či je včas odhalit.

S využitím zahraničních materiálů připravila I

ng. Anna Mikšovský Marcinková

Celý článek najdete v Našem chovu 7/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down