Význam chovu prasat potvrzuj následující údaje: V roce 2003 z celkové světové produkce masa připadalo na hovězí 24 %, skopové a jehněčí 4%, drůbež 30 % a vepřové 42 %. Z celkové produkce prasat téměř čtvrtina připadá na země EU-25. Nebylo proto žádným překvapením, jak velká pozornost chovu prasat byla věnována na veletrhu EuroTier v Hannoveru v listopadu roku 2004, z něhož v následujícím příspěvku uvádíme vybrané zajímavosti.
Velká pozornost byla v Hannoveru věnována systémům managementu přes nově vyvinutý software k vedení stáda, krmné režimy, řízení stájového prostředí, rovněž tak síťové systémy s částečně již datovou komunikací podle ISO jako součást Precision Lifestock Farmings. To bylo patrné i na počtu těchto exponátů přihlášených jako novinky i na množství, které ocenění stříbrnou nebo zlatou medailí získali.
Systémy chovu
V chovu prasat se prosadil skupinový systém chovu prasat a selat. Kotce se rozdělují na plochu lehací a provozní s různými typy roštů. Různé firmy nabízejí mnoho způsobů, jak kotce dělit a se zvířaty manipulovat. Také se využívá různý materiál, aby se prasata zabavila a možnosti chlazení. Už na výstavě EuroTier v roce 2002 se objevily takto popsané kotce pro až 300 kusů prasat. Od té doby se sytémy zaběhly v provoze a nabídka v roce 2004 byla již velmi široká. Systém funguje při rozdělení kotce na část lehací a provozní a krmiště. Příjem krmiva probíhá v boxech, kde se prasata váží manuálně nebo opticky včetně možného hodnocení typu a porovnání s maskou. Možné je i automatické třídění. Při optickém rozlišování lze systém využít i pro velké skupiny prasnic.
Schippers zaujal
Firma Schippers patří v Hannoveru tradičně k vystavovatelům se širokou nabídkou nových pomůcek pro chov. K nim letos patřil například dávkovač práškových medikamentů. Pomocí MS Dry Dos je lze dávkovat přímo do vedení krmiva bez nutnosti předchozího zamíchání do krmné směsi. Dávkuje se přímo do krmného šneku v množství 500 gramů až 2,5 kg za hodinu. Zařízení je z oceli a dávkuje přesně díky pulzačnímu motoru.
Z dalších novinek uveďme intrauterinní inseminaci pomocí balonové pipety. Tím jak je sperma natlačováno do pipety, tak je z ní vytlačen balónek, kterým se dostane až do uteru, tj. o 10 až 15 cm dále než u dosud běžných pipet. Přitom není třeba čekat na dobrý reflex nehybnosti, aby princip balonové pipety fungoval správně. Pipeta je tlakem vyprázdněna během několika sekund. V nabídce je ve dvou typech, pro prasničky je asi o 5 cm kratší. Cena dosahuje 159 eur za 100 kusů.
Tekuté krmení pro selata
Trendem v odchovu selat je větší důraz na tekuté krmení selat. Společnost Förster technik využila znalostí z krmení telat a uvedla na trh Baby-mix-feeder. Ten je zvláště vhodný pro úspěšný odstav. Čerstvé krmivo je dávkováno v malých porcích exaktně a intenzivně zamícháno s teplou vodou. Vzniklou krmnou polévku selata ráda přijímají. Zařízení lze využít ke krmení až 1500 selat v 64 boxech. Od věku 14 dní do hmotnosti okolo 30 kg. Systém je vybaven patentovaným čištěním stlačeným vzduchem. Samozřejmé je propojením s vhodným softwarem. Od třetího dne věku se využívá Baby-milk-mix-feeder pro odchov selat bez prasnic a dávkuje mléčnou kaši. Přechod na prestarter probíhá kontinuálně.
Větrání a čištění vzduchu
HelixX je novinka firmy Big Dutchman, čistič vzduchu spirálového tvaru. Skládá se z patra trysek šroubovicového tvaru a pod nimi umístěným lopatkovým větrákem. Trysky kropí odtahovaný vzduch a tak se navazují pevné částice a ve směsi vody a částic podél šroubovice díky vodicím kroužkům jsou odváděny do směsného sběrače. HelixX lze umístit bez problémů do jakéhokoliv odtahového průduchu. Jde tak o nízkou investici oproti centrálním větracím systémům.
Novinky od Schauera
Spotmix Jumbo je dalším nepřerušeným vývojem vyzrálého krmného principu Spotmix - multifázové krmení. Na rozdíl od standardního zařízení Spotmix, disponuje mixerem šarží, který umožňuje namíchání až 200 kg suchého krmiva. V důsledku toho může být společně namícháno krmivo podle receptury pro skupinu prasat v jednom oddělení.
Dávkování probíhá obvyklým způsobem pomocí komorové propusti (na vážním čidle) a rozdělením vzduchem. Z dalších novinek firma představila Compident Trainee, jež byl byl vyvinut speciálně pro usnadnění zaučování prasniček. Compident Trainee představuje „Low Tech variantu“ samoobslužného krmení Compident a sestává z průchodu se vstupními a výstupními dveřmi, ve kterém se nachází automat na kašovité krmení.
Podle volby může být Compident Trainee vybaven elektronickou identifikací, která zprostředkuje provozovateli informace o managementu. Rozměry zjednodušené zaučovací stanice jsou určeny pro prasničky o hmotnosti 80 až120 kg.
U Compidentu Trainee si prasničky ještě před připuštěním osvojí způsob samoobslužného krmení. Následný návyk na stanici krmení Compident se tím navíc usnadní.
Výtah pro selata
Jedním z často nabízených výrobků na výstavě jsou porodní kotce pro prasnice se selaty. Novinkou v této oblasti je tzv. liftbox. Principem je, že selata sjezdou o patro níže, když prasnice v kotci vstane. Tak dojde k poklesu ztrát selat zalehnutím.
Ztráty selat zalehnutím jsou v chovech velmi časté. Kromě toho stoupají u starších prasnic. Farmáři se je snaží snižovat různými způsoby. Situace se podstatně změní, když použijeme tzv. liftboxy. Selata s celou plohou podlahy kotce, která je pro ně určena, sjíždějí jako ve výtahu o 20 cm níže, jakmile prasnice vstane. Když si znovu lehne pravá i levá strana kotce opět vyjede nahoru. Tak dojde ke snížení ztrát zalehnutím. Čerstvě narozená selata během porodu se nemohou pohybovat v nebezpečné zóně pod struky. Systém na německém trhu nabízejí například firmy Wubbels a Nooyen. První z nich nazývá kotec Vario-step a druhá Balance-kotec. Oba systémy pracují na hydraulickém principu. Požadovaný tlak 8 barů zajišťuje kompresor umístěný uprostřed stáje. Když prasnice vstane stlačí zády v zadní části kotce železné rameno. Tak se otevře pneumatický ventil, vypustí se vzduch a podlaha klesne.Když si prasnice lehne rameno opět zaklapne a ventil se uzavře, kotec se zvedne. U firmy Nooyen je ovládání poklesu umístěno v podlaze kotce. Oba systémy se ještě liší tím, že u Nooyen jsou dvě samostatná topná tělesa.
Ztráty se snižují minimálně o 3 %. Mechanismus lze zhruba po deseti dnech od porodu vypnout.