Pardubická mezinárodní výstava KONĚ 2001 opětovně a navíc s přehledem uhájila postavení největší specializované domácí chovatelské události roku. V první řadě v ní šlo samozřejmě o prezentaci toho nejlepšího ze záplavy plemen „nejkrásnějšího lichokopytníka“. Vedle titulů pro čtyřnohé šampióny a vítěze dalších kategorií byla ale připravena nejrůznější ocenění také pro partnery koní. Pro lidi.
Do pomyslné Dvorany slávy, tedy do týmu osobností s velkými zásluhami o chov koní a jeho propagaci, se letos dostalo kvarteto Ing. Milada Barešová – Ing. Václav Chaloupka – Josef Váňa – Hřebčín Equus Kinsky. Prvně jmenovanou moderátorku nejdůležitějších „koňských“ akcí doprovodilo mezi vyvolené vydavatelství Vltava – Labe – Press, o legendární rekordmany Velké pardubické se rozdělil časopis Jezdectví (Chaloupka) s Českou televizí (Váňa) a chovatelské centrum koní Kinských nominoval do Dvorany odborný časopis Náš chov. Podrobnější informace o hřebčínu z Ostrova u Chlumce nad Cidlinou, založeném hrabětem Oktaviánem Kinským v roce 1832 a v současnosti dirigovaném manželi Půlpánovými, najdete v čísle 10 zmíněného periodika (vyšlo minulý týden).
Jedenáct statečných
opět v sedlech koní
Zbrusu nový projekt „Místo činu Pardubice“ měl jediný cíl – umožnit rekordní a už asi nikdy neopakovatelné setkání vítězů Velké pardubické na trávě znamenající dostihový svět. Na dráhu, kde prožili nejvýznamnější dny své jezdecké kariéry, se vrátili symbolicky v sedlech koní, jejichž jména nejsou ve světě turfu slavná: Byli to až na jednu výjimku koně Kinští, dodaní již avizovaným hřebčínem Ostrov. Jen Petr Vozáb (vyhrál Velkou v roce 1985 s Festivalem) dostal výjimku a coby zaměstnanec Národního hřebčína Kladruby nad Labem seděl na starokladrubském běloušovi.
Jedenáct do historie zapsaných mužů, oblečených v jednotných dresech (lišily se jen jmény a daty vítězných ročníků), si pak společně procválalo za bouřlivého potlesku cílovou rovinu. Nechyběl mezi nimi Ing. Ludvík Raimond (vítěz z roku 1954, Unkas), ani trojnásobně úspěšný Zdeněk Matysík (1998 – 2000, vždy Peruán), Ing. Václav Chaloupka (1969, 1971 a 1972 Korok, 1977 Václav), Josef Váňa (1987, 1988, 1989 a 1991 Železník, 1997 Vronsky), Pavel Liebich (1981 – 1983 Sagar), František Zobal (1976, Limit), Vlastimil Knápek (1980, Simon), Jaroslav Brečka (1992, Quirinus), Karel Zajko (1986 Valencio, 1990 Libentína) a Vladislav Snitkovskij (1994 Erudit, 1996 Cipísek).
Podkováři a Zlatí koníci
Podkovářské šampionáty si vlastníma rukama zasloužili v „Junior podkově“ Lukáš Aujeský (SOU Moravský Krumlov) a Lukáš Kučera (SOU Jaroměř), mezi profesionály byl v soutěži „Silvaco Podkovář 2001“ číslem 1 Libor Dolák z Prachatiček.
Ceny nazvané poeticky Zlatý koník byly uděleny nejlepším vystavovaným českým výrobkům. Od 7. září tedy patří Sedlářství Jan Hauzr (za univerzální jezdecké sedlo Nova Classic), společnosti Fitmin (za program Herbs – stoprocentní přírodní produkty) a firmě MARO Kralovice (za přívěs Top Line pro přepravu koní). Ředitel výstavy kromě toho udělil vlastní cenu za extrudované krmivo pro plně vytížené koně – jmenuje se Super extrém a nabízí ho společnost Schaumann ČR.
(Informace o výstavě KONĚ 2001 najdete i v dalších titulech našeho vydavatelství – časopisech Western World č. 10, Farmář č. 10 a Náš chov č. 10 a 11).
Jiří Křepelka