V sobotu 22. dubna budou na brněnském výstavišti zahájeny veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH a Národní výstava hospodářských zvířat. Brno je tradiční destinací pro zemědělské veletrhy, letos se dubnové akce zaměřují na živočišnou výrobu, příští rok nás čeká TECHAGRO s rostlinnou výrobou. Zeptali jsme se ředitele projektu Petra Maliňáka, na co se můžeme jako návštěvníci těšit.
Jaký očekáváte letošní ročník veletrhu ANIMAL TECH a Národní výstavy hospodářských zvířat?
Jsem moc rád, že se naše optimistické vize potvrdily. Máme dvě plné haly hospodářských zvířat a technologií pro chovatele, další zemědělská technika je vystavena na venkovních plochách. Konec dubna bude na brněnském výstavišti největší českou přehlídkou živočišné výroby se vším, co k tomu patří.
Zaznamenal jste nějaké trendy ve výstavnictví v době post-covidové?
Covid narušil pravidelný cyklus konání mnoha veletrhů a výstav. ANIMAL TECH a Národní výstava hospodářských zvířat si však zachovaly svůj dvouletý cyklus a konaly se v lichých letech pravidelně bez ohledu na omezení, která doba přinášela. V současné době pozorujeme návrat veletrhů k původním rozměrům, u některých došlo ke zkrácení délky konání. Současná doba potvrzuje opodstatněnost konání veletrhů a dalších akcí, na nichž se lidé setkávají.
K přehlídkám zvířat patří i soutěže a šampionáty. Jak to s nimi vypadá letos?
Šampionáty a soutěžní přehlídky skotu budou probíhat od soboty do úterý, nově v Brně proběhne Národní šampionát českého strakatého skotu. Ve stájích i na předvadištích v pavilonu P budou vidět také prasata, ovce a kozy. Velmi bohatý je program koní v pavilonu F, součásti doprovodného programu je například veterinární kongres nebo světové setkání chovatelů plemene charolais. Na středu se připravuje aukce plemenných jalovic a embryí. Novinek je víc a návštěvníci najdou vše na webových stránkách.
Bude účast svazů a zvířat srovnatelná s minulými ročníky výstav?
Účast chovatelských svazů je stejná, významným rozšířením doprovodného programu je konání již zmíněného Národního šampionátu českého strakatého skotu a světového setkání chovatelů plemene charolais. Účast zvířat je srovnatelná s minulými ročníky, na výstavišti se předvede téměř tisíc hospodářských zvířat.
Bude se konat i tradiční včelařská výstava?
Ano, včetně oblíbených přednášek pro včelaře. Prodej včelích produktů a výrobků z nich je oblíbený u široké veřejnosti. V souvislosti s veřejností se hodí podotknout, že souběžně probíhá Národní výstava myslivosti, která zbraněmi, optikou a dalším sortimentem pro myslivce zaplnila celou halu G1. Chystáme výstavy trofejí, v sobotu se můžete podívat například na mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Podařilo se zkrátka zorganizovat vrcholnou událost, která má nejen obchodní význam, ale pomáhá prosadit i tuzemské potraviny a představuje zemědělství jako perspektivní obor.
Jakou očekáváte účast firem, které souvisejí s živočišnou výrobou?
Celkově se na výstavišti prezentuje včetně myslivosti téměř 200 firem. Z oblasti živočišné výroby jsou zastoupeny všechny hlavní obory, největší počet firem je z oblasti krmivářství a zemědělské, dopravní a manipulační techniky. Určitě nelze pominout vystavovatele z oboru zemědělských staveb, plemenářských služeb a dalších potřeb pro chovatele a farmáře - například elektrické ohradníky, ustájení a podobně.
Jak je areál výstavy připraven z hlediska občerstvení a ochutnávání kulinářských specialit?
Běžné občerstvení návštěvníků a vystavovatelů je řešeno standardně. V každém z otevřených pavilonů je restaurace a bufet, na venkovní ploše nabízíme další občerstvení. Vystavovatelé a chovatelské svazy určitě nabídnou návštěvníkům další kulinářské zážitky, například na včelařské výstavě je tradicí ochutnávka medovin, v pavilonu P bude možné vyzkoušet zmrzlinu z A2 mléka, v G1 se připravuje myslivecká restaurace. Kulinářských zážitků bude ale mnohem víc.*