Jeden z historických mezníků samostatného českého státu, vstup do Evropské unie, se kvapem blíží. Už za několik týdnů budeme součástí „nové Evropy“ se všemi klady i zápory. Některé zásady, které budeme muset dodržovat, ale také možnosti, jež se českému zemědělství otevírají, zmínili představitelé společnosti Alltech první březnový den na tiskové konferenci v Praze.
Firma Alltech funguje již od roku 1980, dnes vlastní 13 výrobních závodů na pěti kontinentech a zaměstnává okolo 1400 lidí v 76 zemích. V Evropě disponuje ročním obratem 50 milionů eur, celosvětově se potom jedná o částku dosahující 200 milionů dolarů. Tento obrat řadí firmu Alltech na první místo mezi nefarmaceutickými potravinářskými společnostmi.
Podle Dr. Pearse Lyonse, ředitele společnosti, je hlavním heslem současnosti změna: „Mění se Evropa, mění se Česká republika, změna nastala i ve společnosti Alltech. Na český trh s krmivy vstupuje dnešním dnem nová pobočka naší firmy s názvem Alltechnology CZ, s. r. o., jako výhradní dovozce produktů mateřské společnosti.“
Komunikace a transparentnost
Právě potřeba jednotné strategie celé firmy, zprůhlednění veškerých jejích kroků a zlepšení komunikace se zákazníky i obchodními partnery vedla podle Dr. Ing. Jiřího Krátkého, ředitele české pobočky firmy Alltech, k založení zbrusu nové firmy. „Zákazníci budou lépe informováni a budou moci lépe využít šancí, které na ně při vstupu do EU čekají,“ dodal Krátký.
Alltech podle Lyonse klade důraz především na vzdělávání a výzkum, jehož výsledky umožní nabízet klientům nová, hodnotná řešení jejich problémů. V biovědeckých centrech v Evropě, Severní Americe a Asii se v rámci doktorandského studia připravují studenti z mnoha částí světa. „V blízké budoucnosti by k nim měli přibýt i zájemci z České republiky a také chceme získat jednu z českých vědeckých kapacit pro evropský výzkum, “ dodává Dr. Lyons.
Zároveň ubezpečil spotřebitele, že firma Alltech striktně dohlíží na stoprocentní přírodnost, bezpečnost a zjistitelnost všech svých výrobků.
Specializace má budoucnost
Levente Gáti z maďarské pobočky firmy Alltech v Budapešti zastává funkci kooordinátora aktivit ve střední a východní Evropě. I on vidí sjednocení kontinentu jako velkou příležitost pro všechny postkomunistické státy: „Jako zástupce společnosti můžu slíbit, že využijeme všechny zdroje k tomu, abychom českým zemědělcům pomohli k úspěchu v jejich zemi,“ konstatoval Gáti.
V nejbližší době se podle Ing. Krátkého chce management firmy zaměřit především na rozšíření spektra krmných doplňků na všechny druhy a kategorie hospodářských zvířat. Některé výrobky jsou ovšem univerzální, jako příklad může posloužit Sel-plex. Jeho přídavkem se zvyšuje obsah selenu ve vejcích, mléce, drůbežím i vepřovém mase a používá se i pro zlepšení zdraví člověka. Právě kravské mléko obsahující tento prvek by mohlo být v budoucnosti podle Lyonse dobrým obchodním artiklem pro Českou republiku. „Specializace je totiž jednou z cest, jak v nové Evropě nezapadnout, “ dodává ředitel světového výrobce přírodních krmných doplňků firmy Alltech.