31.03.2023 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkonné nakladače pro silážní žlaby

Předpokladem pro úspěšnou výrobu konzervovaných krmiv je dokonalé rozhrnutí a udusání v silážním žlabu. Obdobně uvažujeme také v případě různých typů silážních plat, případně při uskladnění krmiva na ostatních plochách. Samotné rozhrnování, vrstvení a dusání materiálu je zejména otázkou výkonné manipulační techniky a dále pak různých typů trakčních prostředků, které jsou osazeny různými typy rozhrnovacích vidlí nebo dusacími válci.

K dané technice přistupuje nabídka manipulátorů, jejichž výkonové parametry stále rostou. Řada výrobců do svého programu zařazuje stále výkonnější zástupce.

Vrstvení a následné rozhrnování hmoty si usnadníme mj. využitím vhodné dopravní techniky. Jde především o zástupce s rozdružovacími válci, dále o návěsy s výtlačným štítem či různým typem podlahového dopravníku. Na druhou stranu je nutné zvážit, zda nemůžeme zvolit vyprazdňování dopravní techniky na plochách před vlastním silážním žlabem, a to s ohledem na možné znečištění krmiva. Dané možnosti je nutné využívat především při sklizni za nepříznivých klimatických a půdních podmínek. Z hlediska manipulační techniky hovoříme o modelech s provozní hmotností nad 7500 až 8000 kg, které si následně představíme. 

 Kloubové a kolové nakladače

Půjde o nejčastěji zastoupenou techniku, kterou používáme pro vrstvení, rozhrnování a dusání hmoty při silážování a výrobě senáže. U kolových nakladačů hovoříme o minimální provozní hmotnosti na úrovni řádově 7500 až 8000 kg, nicméně zpravidla půjde o modely, jichž provozní hmotnost představuje 10 000 kg a výše. Maximální provozní hmotnost dané techniky dosahuje obvykle hranice 20 000 kg, případně jí převyšuje. V případě kloubových nakladačů máme k dispozici rovněž výkonnější modely, a to z hlediska hmotnosti, nicméně jde především o techniku určenou pro stavebnictví, dobývání surovin a další nezemědělské činnost. Budeme-li dále charakterizovat výše uvedenou manipulační techniku, můžeme konstatovat, že půjde jak o kloubové nakladače s tzv. zlamovacím řízením a dále pak o zástupce s řízením všech kol. Obě kategorie nakladačů můžeme pořídit jak se standardním výložníkem, tak výložníkem teleskopicky výsuvným. U nakladačů s klasickým výložníkem existují napříč jednotlivými řadami a výrobci různé varianty z hlediska dosahu. Mimo standardního výložníku pracujeme obvykle s jednou či dvěma verzemi se zvýšeným dosahem. Pokud by ani zvýšený dosah nestačil, máme zpravidla možnost práce s lopatami s tzv. zvýšeným zdvihem. Daní příslušenství sice není typickým nářadím pro práci v silážních žlabech, nicméně danou techniku využijeme mj. k nakládání kukuřičné siláže v provozech bioplynových stanic a v takovém případě nachází lopaty se zvýšeným zdvihem plného využití. Hovoříme-li o speciálních lopatách, existují speciální velkoobjemové lopaty pro práci s objemnými materiály.

Ing. Filip Javorek

Kontakt: ing.filip.javorek@atlas.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 3/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down