02.10.2003 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba úsušků v Agropodniku Jičín

Agropodnik Jičín je akciová společnost, jejíž akcionáři jsou místní zemědělští podnikatelé. Ti obhospodařují asi 70 000 ha zemědělské půdy, kde pěstují hlavně obilniny, cukrovku, řepku, kukuřici a pícniny. Firma vznikla transformací společných družstevních podniků na Jičínsku.

Tradiční oblastí podnikání je sušárenský program. Za rok se ve dvou sušárnách typu BS-18 vyrobí až 10 000 tun úsušků. Společnost podniká i v dalších aktivitách. Nakupuje, skladuje a prodává ročně přibližně 25 tisíc tun hnojiv v hodnotě více než 140 milionů Kč. Neméně významnou činností firmy je drobná kovovýroba pro automobilový průmysl.
V roce 2002 založil Agropodnik Jičín dceřinou společnost ProScan, a. s., která prodává nové i ojeté nákladní vozy značky Scania a zajišťuje jejich servis. Obě společnosti mají dohromady 115 zaměstnanců a roční obrat činí asi 500 mil. Kč.
„Kdyby nebyli králíci, nebyly by v Česku sušárny“
Tuto větu pronesl s trochou nadsázky dr. Vojtěch při naší zářijové návštěvě v Jičíně. Větší chov králíků si lze bez granulí z vojtěšky jen těžko představit. Jaroslav Vojtěch vzpomíná na dobu, kdy jako ředitel Agropodniku usilovně hledal odbyt pro vojtěškové úsušky. A našel při tom zajímavého partnera – chovatele králíků v Polsku, kam z Jičína není daleko. Dnes AGP Jičín exportuje pro výživu polských králíků kamión úsušků týdně. „Celou letošní úrodu (2 000 t) jsme prodali do Polska. A králíci? Ti se pak dováží k nám,“ směje se ředitel. Další úsušky společnost prodává výrobcům krmných směsí pro hospodářská i malá domácí zvířata v tuzemsku.
Od řezanky po vojtěškové granule
Sušárna Staré Místo je v provozu od poloviny května do Vánoc. Od jara se suší jednotlivé seče vojtěšky, podzim patří cukrovarským řízkům.Vojtěšková hmota sklizená řezačkou nejdříve dosychá volně ložená až na 30 – 35 % sušiny. Zvýšení obsahu sušiny o 10 % lze dosáhnout při dobrém počasí už za šest hodin. Při větší sušině než 35 % by se materiál mohl v sušičce vznítit (teplota sušícího média je 350 °C). Rentabilní vzdálenost pro svoz vojtěšky je 20 km. Agropodnik vykupuje surovinu přímo od zemědělců za cenu franko sušárna. Například za tunu vojtěšky o sušině 35 % dostanou přibližně 500 Kč.
Materiál vstupuje v tenké vrstvě do bubnu sušárny, kde jej unáší horký vzduch. Pak prochází šnekovým labyrintem bubnu a přibližně za 20 minut dosáhne požadované sušiny. „Podsušujeme na 8 % vlhkosti. Vyplácí se nám to, protože nemáme problémy s plísněmi. Materiál ve skladu opět pár procent vlhkosti získá,“ říká Jaroslav Vojtěch.
Když se odloučí spaliny a pára, putuje vojtěška do šrotovníku, za nímž následuje granulační linka. Granule se ihned po vylisování chladí. Odrol se vrací zpět do granulátoru. Celou linku obsluhují maximálně dva pracovníci.

Ve skladech jsou úsušky roztříděny podle obsahu dusíkatých látek, na základě procesu sušení (nejvyšší kvalita, standard, nestandard) a samozřejmě druhově. Kapacita pěti skladů AGP Jičín je 6000 t.
Průměrná spotřeba zemního plynu sušárny BS-18 je 7000 m3 za 24 hodin. Náklady na elektrickou energii tvoří asi čtvrtinu nákladů na plyn. Reálně je podle Dr. Vojtěcha sušárna Staré Místo schopná zpracovat 80 t zelené hmoty denně. Výše investice do sušárny BS-18 je dnes trochu úsměvná - v roce 1988 to bylo 3,5 milionu Kč.
Na středisku v Bašnici má podnik laboratoř, kde provádí základní stanovení jakostních ukazatelů úsušků. Speciální zkoušky, například Salmonella, plísně a další, které si vyžádá zákazník, zadávají Státnímu veterinárnímu ústavu.

***
Dr. Jaroslav Vojtěch charakterizoval situaci u nich v podniku a v celém českém sušárenství následujícími větami: „Jakž takž vyrábíme, zatím prodáváme dokonce lépe než v EU, ale víme, že bez dotace sektor zanikne. Kdo nedokáže obnovit během pěti let výrobní zařízení, skončí.“
Cena za tunu vojtěškových granulí s více než patnáctiprocentním podílem dusíkatých látek o vlhkosti 14 % je kolem 4000 Kč (zde záleží na kvalitě). Cukrovarské řízky sušené na stejnou vlhkost prodává AGP Jičín za 2800 Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down