09.01.2004 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky chovu holštýnského skotu

Chovatelé holštýnského skotu se sešli v prosinci na semináři v Seči. Úvodní vystoupení patřilo předsedovi svazu Ing. Karlovi Horákovi. Dotkl se aktuálních problémů, které chovatele tíží. Například metodiky postupu v chovech, kde je zjištěno BSE nebo veterinárních požadavků, které prosazují v chovech pracovníci státní veterinární správy.

Podle ředitele svazu Ing. Jiřího Motyčky, CSc. vydal svaz opatření k eliminaci genetické vady CVM. Mladí býci musejí mít negativní vyšetření na CVM a u prověřených musí být znám výsledek testu. Z 293 nově zařazených plemeníků ve třetím čtvrtletí 2003 byli všichni prostí na BLAD a pouze tři pozitivní na CVM.
Nová opatření přijatá k eliminaci genetických vad jsou následující: Majitel je zodpovědný za sdělení, které je povinné u závažných vad – CVM a BLAD. Mladí býci musejí mít negativní vyšetření nebo negativní vyšetření obou rodičů. Pokud se inseminuje dávkami býků, kteří jsou nositeli těchto vad – musí jít pouze o prověřené plemeníky a chovatel musí být o této skutečnosti informován. Neměly by se připařovat podezřelé plemenice býky nositeli CVM a BLAD. Pokud se používají v přirozené plemenitbě býci neznámého statutu, je prodávající povinen zajistit testování.
Kontrola užitkovosti
Výsledky užitkovosti za kontrolní rok 2002 až 2003 byly hlavním tématem přednášky Ing. Ladislava Vondráška. Početní stavy krav v kontrole užitkovosti (KU) neustále klesají. V roce 1990 bylo zapsáno v plemenné knize 1 221 749 a v roce 2003 již jen 443 430 krav. „Pokles se nezastavil a ročně překračuje jedno procento,“ uvedl přednášející. Postihuje všechna plemena. V současné době je v Česku v KU 208 620 krav českého strakatého plemene (pokles o 13 445 kusů oproti předchozímu období), z toho je 24 698 s 50 a více procentním podílem red holštýna. Holštýnských plemenic včetně převodného křížení je zapsáno 205 701 (pokles o 773). Zbytek připadá na plemena ayrshire, jersey, montbeliarde, ostatní a kříženky. Často jde o výsledky ne zcela jasných koncepcí některých podniků.
Pokud jde o výsledky užitkovosti, ing. Vondrášek se domnívá, že se na nich odrazily dva klimaticky extrémní roky. Přesto se užitkovost mírně zvýšila, průměr za 163 454 uzavřených laktací holštýnských krav a kříženek dosáhl 7303 kg mléka s 3,99 % tuku a 3,1 % bílkovin. Stále se však prodlužuje mezidobí, jehož průměrná délka u čistokrevných holštýnských krav dosahuje 421 dní. „Je to obraz problémů s plodností,“ tvrdí Ladislav Vondrášek. Jako možnou další příčinu uvedl i embryonální mortalitu v důsledku výskytu dědičné vady označované CVM. Mnohdy chovatelé nevěnují pozornost při používání CVM pozitivních býků a pouští je na podezřelé krávy nebo dcery nevyšetřených býků.
Ocenění nejlepším chovatelům
Nejlepší stájí v České republice jsou Hulice ZD Trhový Štěpánov, kde dosahují krávy užitkovosti 13 002 kg mléka (422 kg bílkovin). Stájí s nejvyšší užitkovostí a nejvyšším počtem uzávěrek je VKK Vajglov chovatele ing. Kovaříka. V žebříčku top 500 nejlepších krav se na prvním místě objevila dojnice č. 63669614 z chovu Zeras, s. s., Radostín, která na třetí laktaci nadojila 17 509 kg mléka s 3,58 % bílkovin (626 kg bílkovin). Nejlepší prvotelkou se stala kráva č. 114424704 chovatele Agrosumak, a. s., Suchdol n. O. – s 14 845 kg mléka a 3,15 % bílkovin (467 kg bílkovin). Mezi pěti stovkami nejlepších dojnic se nejčastěji umístily dcery Bellwooda a Niagary 102. Nejvíce krav pocházelo z farmy Němcových a farmy Rolnička.
V soutěži o podnik s nejvyšší produkcí bílkovin se chovatelé utkali ve čtyřech velikostních skupinách uzávěrek. Oceněné, kteří si také odvezli ze Seče finanční odměnu od Svazu chovatelů holštýnského skotu, uvádíme v tabulce.
Podrobnější výsledky kontroly užitkovosti v ČR najdete v příloze Chovatelský rok v Našem chovu 12/2003

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down