Každé hospodářské zvíře, které je v České republice poraženo na jatkách nebo porážkovém místě a které je dále určeno ke zpracování v potravinářské výrobě, musí být veterinárně prohlédnuto. Prohlídky zajišťují inspektoři 73 okresních a městských veterinárních správ, kteří zde plní významnou úlohu filtru, zabraňujícího vstupu závadných surovin živočišného původu do potravního řetězce člověka. Není to samozřejmě jediný filtr, okresní a městské veterinární správy, řízené Státní veterinární správou České republiky, kontrolují celý řetězec výroby a dalšího zacházení s produkty živočišného původu, včetně vstupů - podle zásady „od vidlí po vidličku“. V Evropské unii se pro tuto zásadu vžilo podobné úsloví „from stable to the table“.
Výsledky veterinární prohlídky jatečných zvířat jsou ukládány do více než 260 osobních počítačů, které jsou v provozu přímo na okresních a městských veterinárních správách a také na veterinárních hygienických střediscích, zřizovaných při masokombinátech a významných jatkách. Tyto počítače jsou vybaveny speciálním programem, určeným ke sběru a zpracování primárních dat z oblasti veterinární prohlídky jatečných zvířat. Program slouží pracovníkům státního veterinárního dozoru na jatkách, umožňuje jim tisknout všechny potřebné protokoly a zpracovávat místní přehledy. Kromě toho také umožňuje celorepublikové sehrávání dat
V tabulkové části tohoto příspěvku jsou uvedeny výsledky šetření úhynů na jatkách, a to jak při přepravě, tak při ustájení v porovnání let 1993 až 2000 a měsíční úhyny prasat na jatkách ve porovnání 1998 až 2000.
Druhou část tvoří sada mapových výstupů, která obsahuje cennou studii přepravy jatečných zvířat mezi okresy České republiky, která svým významem přesahuje problematiku veterinární prohlídky jatečných zvířat. Data jsou zajímavá jednak z pohledu nákazové situace, jednak z pohledu ochrany zvířat proti týrání, protože zásady welfare v chovu prasat se touto problematikou poměrně obšírně zabývají.
MVDr. Milan Malena, RNDr. Oldřich Valcl, CSc., SVS ČR