19.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstavní dojnice žijí na východě

Východní Čechy jsou vnímány jako kraj s vysokým procentem chovatelů skotu. Většina z nich představuje svá zvířata na státních i regionálních výstavách a některé podniky takové výstavy organizují. Příkladem jednoho z nich je firma Agro Žlunice.

Akciová společnost Agro Žlunice v blízkosti Jičína hospodaří na 1732 hektarech orné půdy. Hlavními výrobními činnostmi jsou rostlinná a živočišná výroba, ovocnářství. Zázemí tvoří úseky dílen a administrativy.

Převážně skot
Živočišnou výrobu tvoří chov skotu, prasat a výkrm kachen. Hlavní komoditou je ve Žlunicích mléko, stádo dojených krav je ustájeno ve středisku Sběř. V roce 2000 začali s převodným křížením původního stáda na holštýnské plemeno. V roce 1999 byla denní užitkovost 16,16 litru mléka na krmný den, od roku 2004 je stádo stabilně nad úrovní dvacet litrů mléka. Zachování úrovně mléčných složek je podřízena výroba objemných krmiv, tvorba krmné dávky i výběr býků do připařovacího plánu,“ říká zootechnička Bc. Jitka Raichová.
Nejlepší plemenice z tamního chovu jsou pravidelně prezentovány na okresní přehlídce krav Prim Chomutice. Od roku 2004 se ve středisku Sběř pořádají chovatelské dny, při kterých mají návštěvníci možnost vidět zvířata z vlastních stájí. V tomto středisku byla koncem roku 1997 dokončena stavba nové stáje a rekonstrukce čtyřřadého kravína. Tyto dva objekty s kapacitou 380 kusů slouží nyní k ustájení 360 kusů krav a 20 kusů vysokobřezích jalovic. Součástí objektu je rybinová dojírna s rychlým odchodem pro 2 x 12 zvířat.
Teletník vznikl úpravou stáje K-96. Dnes tam najdeme individuální boxy pro ustájení telat zhruba do 2,5 měsíce věku. Přestože většina odborníků doporučuje venkovní ustájení v boudách, podle Bc. Raichové s teletníkem problémy nejsou: „Je potřeba dostatečně podestýlat a také větrat, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti prostředí. Snažíme se telata co nejdříve navykat na pevnou stravu. Samozřejmostí je čerstvé mlezivo a celodenní přístup k pitné vodě. Startér nabízíme teleti už po prvním napájení, většina z nich si brzy zvykne. Stimulujeme tak rozvoj zažívacího traktu,“ vysvětluje zootechnička.
Ve středisku Sběř jsou ještě ustájena volně ve skupinách telata do šesti měsíců stáří a jalovice do jednoho roku. Pro kategorii jalovic byl v roce 2006 rekonstruován objekt bývalého čtyřřadého kravína ve středisku Žlunice s kapacitou 200 kusů.
Středisko v Sekeřicích v současné době slouží k ustájení krav zařazených do systému bez tržní produkce mléka (15 kusů), odchov masných jalovic a výkrm býků.

Monogastři také
Další živočišnou komoditou jsou ve Žlunicích prasata. Průměrný počet prasnic a prasniček je 115 kusů, za rok se narodí zhruba 2300 selat. Prasata jsou situována na dvou farmách. V Kozojedech jsou ustájeny prasnice a výkrm prasat, ve Žlunicích předvýkrm selat. Základní stádo tvoří prasnice kombinace BU x L, do otcovských pozic se používají kanci pietrain x hampshire. Plemenná zvířata nakupuje podnik v zemědělské akciové společnosti Agro Slatiny.
Z těch méně obvyklých komodit nalezneme v podniku Agro Žlunice kachny. Pro výkrm kachen se využívají stáje v Kozojedech a Sekeřicích. Jednodenní káčata se nakupují od firmy Perena v Chlumci nad Cidlinou, vykrmené kachny se dodávají na jatky v jihočeských Mirovicích. Výkrm kachen trvá 42 dní, v první třídě zpeněžení se pravidelně ocitá více než 90 procent vykrmených kachen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down