30.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem v krmivu u selat po odstavu

Jednou z možností náhrady zisku při odstavu selat je přidávání organických kyselin do krmiva. Bylo zjištěno, že organické kyseliny a jejich soli zlepšují příjem krmiva a hmotnostní přírůstky selat. V tomto příspěvku se zaměříme na méně známou skupinu organických kyselin, kterými jsou mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (Medium Chain Fatty Acids, MCFA).

Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (Medium chain fatty acids, MCFA) jsou definovány jako nasycené mastné kyseliny s 6 až 12 atomy uhlíku. Patří mezi ně kyselina kapronová (C6), kyselina kaprylová (C8), kyselina kaprinová (C10) a kyselina laurová (C12). Nacházejí se přirozeně jako triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT) např. v mléčném tuku nebo palmovém oleji (Rossi et al. 2010). Jako krmná aditiva pro prasata jsou komerčně dostupné jako jednotlivé mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (dále MCFA) nebo jejich směsi. Používají se také některé monoglyceridy těchto kyselin.

Důležitou výhodou používání MCFA nebo jejich monoglyceridů v krmivu je to, že, vykazují antimikrobiální účinky a mohou potenciálně inhibovat virové a bakteriální patogeny v krmivu a v trávicím aparátu prasat. MCFA a jejich monoglyceridy jsou antimikrobiální látky narušující vnější fosfolipidovou membránu, kterou jsou vybaveny některé bakterie a viry obalené lipidovou dvojvrstvou (Jackman et al. 2020). Obecně platí, že MCFA a jejich monoglyceridy vykazují silnější inhibiční aktivitu proti grampozitivním bakteriím, protože grampozitivní bakterie mají jednu jednoduší lipidovou dvojvrstvu, zatímco gramnegativní baktérie mají složitější vnitřní a vnější membránové struktury (Jackman et al. 2020). Tyto látky mohou také inhibovat některé viry tím, že narušují jejich lipidovou dvojvrstvou (Jackman et al. 2018). Na druhou stranu MCFA a jejich monoglyceridy jsou neaktivní proti neobaleným virům.*

Literatura je k dispozici u autora.

Tento článek byl podpořen Interní tvůrčí agenturou FVL/Illek/ITA2020.

Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

VFU Brno

Celý článek autora najdete v Našem chovu 4/2021. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down