Vývoz přebytků českého biomléka do Německa se loni zdvojnásobil. Čtvrt roku poté, co družstvo členů PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, našlo odbyt u západních sousedů pro část mléka, o něž nebylo mezi tuzemskými zpracovateli zájem, zvýšily se dodávky na dvojnásobek. Denně tak nekončí 23 tisíc litrů biomléka zbytečně v konvenční produkci.
České biomléko odpovídá přísným německým standardům pro ekologické zpracování. „Příliš nás netěší, že tuzemští sedláci nenachází odbyt mléka u českých mlékáren, natož za spravedlivou cenu. Export suroviny je jednou z možností, jak neznehodnotit kvalitní produkt konvenčním zpracováním,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.
Cisterny odváží každý den střídavě mléko z Vysočiny a z jižních Čech. „Od začátku prosince byl zahájen vývoz biomléka na trase Dolní Dvořiště, Malonty, Rožmitál na Šumavě a Zvíkov - Ortvínovice. Spolupráce se zahraničním partnerem funguje velmi dobře. Jeho přístup je odlišný od některých českých mlékáren, které postupují vůči prvovýrobcům leckdy poměrně tvrdě,“ řekl Ing. Miloš Pátek, předseda odbytového družstva České biomléko.
Družstvo ČESKÉ BIOMLÉKO se zabývá vývozem přebytků tuzemského biomléka a sdružuje výrobce biomléka z kraje Vysočina a Jihočeského kraje. První cisterna s biomlékem od členů družstva odjela z ČR 1. září 2012.
Ing. Miloš Pátek vysvětlil, že denní odchylky v odebraných vzorcích nejsou německým partnerem okamžitě sankcionovány, tak jako tomu bývá v České republice, ale pro platby je rozhodující měsíční průměr. Tuzemští producenti biomléka, jež je vyváží do Německa, rovněž kladně vnímají schopnost zahraničního partnera pružně reagovat na cenový vývoj na světovém trhu. V návaznosti na stoupající ceny komodity ve světě již odběratel zvednul základní výkupní cenu. Ta je v současné chvíli o 17 až 49 % vyšší, než jakou by zemědělci dostali u nás.