V Zemědělské společnosti Dobříš fandí výzkumu. V rámci diplomové práce Bc. Václava Svobody během minulého roku uskutečněn pokus založený na zkrmování chráněného metioninu dojnicím v období přípravy na porod. Byl sledován vliv na průběh laktace a na výskyt ketóz v období po porodu. Výsledky jsou pozitivní.
Zemědělská společnost Dobříš, spol. s r. o. hospodaří na 2600 ha zemědělské půdy na okrese Příbram a zaměstnává necelých 80 lidí. Má jednoho majitele, kterým je Jiří Neudörfl. Výroba je soustředěna do čtyř zemědělských středisek v obcích Dobříš, Mokrovraty, Dražetice a Čelina.
Charakteristika podniku
Rostlinná výroba se v podhůří Brd soustředí především na zabezpečení dostatku krmiv pro výrobu živočišnou. Na orné půdě se pěstuje pšenice, ječmen, žito řepka ozimá a především silážní kukuřice (500 ha), jetele a vojtěšky. Asi 700 ha tvoří louky a pastviny. Podnik provozuje od roku 2011 bioplynovou stanici s výkonem 625 kW.
Živočišná výroba je zaměřena na výrobu masa a mléka. Chov skotu je umístěn v areálech Mokrovraty a Dražetice. Společnost se specializuje na český strakatý skot, v současnosti již v uzavřeném obratu stáda chová 770 dojnic. Aktuální užitkovost je 27,5 na dojenou krávu, což odpovídá asi 23,5 l na ustájenou. Zhruba 80 kusů českého strakatého skotu je chováno bez tržní produkce mléka, zejména se k tomu využívá trvalých travní porostů.
Celý článek najdete v NCH 8/2018