Cílem článku je seznámit čtenáře s možností využití přídavku hořčíku v krmivech prasat za účelem snížení úrovně stresu, případně zlepšení kvality masa u jatečných prasat.
Krmiva pro prasata obvykle obsahují dostatek hořčíku (Mg) pro udržení růstu a zachování normálních tělesných funkcí. Je to díky tomu, že je hořčík přítomen v relativně vysokých koncentracích (0,12 až 0,15 %) v obilných zrnech. (van Heugten 2009)
Minimální požadavek na obsah Mg v krmivu pro prasata, který uvádí NRC (National Research Council) (2012) činní 0,04 %. Toto množství je uváděno pro prasata o hmotnosti od 5-135 kg. Pro březí a laktující prasnice uvádí NRC 2012 minimální obsah hořčíku v krmivu 0,06 %. Jako minimální obsah hořčíku v krmivu pro pohlavně aktivní kance uvádí NRC (2012) 0,04 %.
Běžné krmivo pro prasata by tedy mělo obsahovat dostatečné množství Mg a nedostatky Mg jsou vzácné. Mezi příznaky nedostatku patří přecitlivělost, svalové záškuby, neochota stát, ztráta rovnováhy, tetanie a nakonec smrt. (van Heugten 2009)
Hořčík se vstřebává v tenkém střevě. Účinnost jeho absorpce může být ovlivněna přítomností dalších dietních faktorů včetně vápníku, fosforu, mastných kyselin a fytátů, které mohou zhoršit absorpci Mg. Odhaduje se, že hořčík obsažený v běžných složkách krmiva je u prasete vstřebatelný přibližně z 20 až 30 %. (van Heugten 2009)
Zajímavá je interakce mezi obsahem hořčíku a manganu v krmivu a vliv tohoto vztahu na riziko poškození srdeční svaloviny u prasat. Ve studii autorů Kevin et al. (2000) bylo zjištěno, že u prasat krmených vysokými, avšak ne toxickými, koncentracemi manganu (50 mg Mn/kg) ve spojení s nízkým obsahem hořčíku v krmivu (100 mg Mg/kg) došlo k velkému počtu náhlých úhynů. Naopak minimální ztráty úhynem byly zjištěny u prasat, která také přijímala krmivo s nízkým obsahem Mg, ale zároveň s nízkým obsahem manganu (3 mg Mn/kg). Pitva u uhynulých prasat odhalila nekrózu srdeční svaloviny. Tyto údaje naznačují, že vysoký obsah Mn v krmivu může zhoršit nedostatek Mg v srdečním svalu a tak může být komplikujícím faktorem úhynů pozorovaných u prasat s deficitem Mg.
Hořčík je strukturální složkou kostí a zubů, je nezbytný pro normální funkci nervů a svalů a je zapojen do více než 300 enzymových systémů. Mg se tedy úzce podílí na metabolismu sacharidů a lipidů, syntéze bílkovin a energetickém metabolismu. Hraje klíčovou roli v procesech zahrnujících produkci ATP a imunitní funkce. (Tam et al. 2003, Swaminathan 2003, van Heugten 2009)
Ačkoli minimální požadavky na Mg mohou být splněny běžnými složkami krmiva ve stravě prasat, výzkumy prokázaly, že přídavek Mg nad odhadované požadavky může mít pozitivní efekt.
Literatura u autora
Publikace byla podpořena projektem FVL/ ILLEK / ITA 2021, Veterinární univerzita Brno.
Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.
Klinika chorob přežvýkavců a prasat
Veterinární univerzita Brno
Více v Našem chovu 3/2023.