05.12.2005 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z chovatelského dne ve Vilémově

Počátkem října v areálu zemědělského podniku ve Vilémově proběhl tradiční chovatelský den. Téměř tisícovka zájemců shlédla přehlídku 72 koní od 37 majitelů, dvanácti dojnic z místního špičkového provozu, jaloviček po embryotransferu a kolekci prasniček landrase.

Pořadatelem chovatelského dnu ve Vilémově byly Spolek chovatelů koní Havlíčkův Brod, jezdecký kroužek při školním statku Havlíčkův Brod, Natural, s. r. o. a ZOD Vilémov.
Během dopoledního programu byli představeni koně a jejich majitelé, následoval slavnostní průvod obcí Vilémov, kde zároveň slavili pouť, a odpoledne proběhla soutěž v ovladatelnosti v kládě, ukázka westernového ježdění, ukázka drezúry a formanská jízda. Jak uvedla komentující obou částí programu Ing. Hana Stehlíková, hlavní myšlenkou je ukázat všestranné využití koní. Nejde ale o žádné hýčkané lichokopytníky. Většina z předvedených se svými pány pracuje v lese, chodí v zápřeži v kočáře na svatbách i pohřbech, pracují na poli nebo jsou aktivní v jezdeckých klubech. Právě na Havlíčkobrodsku přetrvává veliká tradice chovu chladnokrevných koní. Nebylo ničím neobvyklým vyslechnout diskuse v hloučku chovatelů, jakým pluhem se oře nejlépe.

Chladnokrevná tradice Vysočiny
Už po patnácté přivezl ukázat své svěřence Jiří Karlík. Pracuje s nimi na poli a v lese. Jeho osmiletý valach Matěj – ryzák bez původu – se již předvedl v roce 2000 na soutěži Koně v akci. Se spřežením valachů, kteří pracují také v lese i na poli, přijel Tomáš Kacafírek. Norika Ferdu s belgikem Bártem (O: 278 Mabar, OM: 188 Rogdoj) zapřahá Martin Prokš. František Pfeifer vedl spřežení norické vranky Silvy s její dcerou Sávou. Ty také pracují v lese, na poli a po práci ještě vozí děti. Každý rok dává svému majiteli hříbě Zuzka, českomoravský belgik, ryzka s lysinou po otci 2347 Bragrip. Ranost belgického plemene potvrzoval dvouletý valach Robin po otci Bosbar.
Návštěvníci loňské akce si jistě vzpomněli na trojspřeží: dva vraníci po stranách s běloušem uprostřed. Také letos s ním přijel Roman Míka. Uprostřed šel grošovaný šiml dvanáctiletý norik Dan. Klisna Lucka, vranka po otci Amur 2391, a valach Míša byli po jeho levé a pravé straně. Všichni tři pracují v lese a v zápřeži se účastní mnoha kulturních akcí.

Teplokrevníci pod sedlem
Ve vozatajských soutěžích i pod sedlem chodí česká teplokrevná klisna Adriana. Ve Vilémově byla zapřažena společně se svou polosestrou. Obě jsou dcery známého chlumeckého hřebce Červánka, na přehlídku je přivezl Vladislav Vosáhlo z Chlumce nad Cidlinou. Upoutaly moderním vozatajským postrojem a byly zapřaženy v maratonském vozíku.
Na českých teplokrevnících jezdí i studenti střední zemědělské školy. V odpoledním programu pak nezapřeli desetiletí tradic a zaujali ukázkou drezurních cviků. Že se hodí český teplokrevník i pro různé typy ježdění dokázala Karina (O: 295 Amoural) ve westernovém stylu. Ve westernovém ježdění je trénovaná i huculská klisna Adina.
Ve Vilémově se předvedli i zástupci welsh part bred, všestranného plemene, byl k vidění i welsh mountain pony Patrick, smíšený bělouš s výškou v kohoutku 120 cm majitelky Marcely Virágové. Že je hafling ideální rodinný kůň, přesvědčili přítomné Jonákovi s klisnou Kaskádou importovanou z Rakouska.
Podobně jako haflingy zapřahají na Vysočině i huculy. Pod sedlem je předvedl Zdeněk Fárka.

Kladrubská vznešenost
Kladrubský hřebec vraník Solo Barbora XI – 29, O: Solo Egeria XI, OM: Romke Eleona II se předvedl pod sedlem, aktuálně je připravován na výkonnostní zkoušky. Kladrubské bělouše chová Marie Bibrová ze Svojšic. Devítiletá tečkovaná bělka Aldaba je po otci Generalisimus Amadeus 30, OM: Generale 45. Dcerou Favory XI je dvanáctiletá Ariana. Majitelka koně využívá k práci na poli, v kočáře na svatby.
Spřežení tří kladrubských vraníků, takzvaný Einhorn, předvedl Václav Wimmer, otcem podsední Fatmy 57 je fríský Romke, Xaseta je po Solo VII a Falera má Romkeho v pozici otce matky, otcem je Sacramoso Isollda XLII.

Westernová ukázka
Quarter horse zastupovala osmiletá Drywood Alberta Rose, zbarvení red roan, česky „červený bělouš“. K linii Rock Star patří vybělující ryzka apaloosa Bonanza Rock Star. Ta se již jako 2,5letá zúčastnila mistrovství republiky plemene apaloosa a ve své kategorii se umístila jako druhá. Westernově byl vedený i berberský šestnáctiletý valach Sisin, výborný honácký kůň, šampión WRC 2002 Pole Bending.
Bonbónkem téměř na závěr lze bez nadsázky nazvat kolekci deseti koní plemene shagya arab Evy Machkové z Vilémova. Ta se jim věnuje již léta. Vítězku distančního dostihu na 120 km v loňském roce přivezla do Vilémova Eliška Suchomelová.
Úplný závěr dopolední přehlídky patřil černé perle mezi koňmi. Jan Kolouch přivezl do Čech z Nizozemska dva 3,5leté hřebce fríského plemene: polobratry po otci Sytse 385 – Ilberta a Iwana. Oba mladíci byli pod sedlem teprve čtrnáct dní. Fríské plemeno je národní nizozemskou chloubou, pro plemeno je typická hustá dlouhá vlnitá hříva, hustý ohon a rousy. Lze je využít i pod sedlem, jak bylo možné sledovat ve Vilémově, do zápřeže, pro drezúru, vynikají vysokou akcí kolen – typickou pro barokní koně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down