05.04.2005 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z východních Čech do celé republiky

Hradecká společnost Chovservis, a. s., se začátkem letošního roku zasloužila o významný posun na trhu se šlechtitelským materiálem prasat v České republice. K prvnímu únoru totiž odkoupila kompletní divizi šlechtění prasat od firmy Xavergen, a. s., včetně zaměstnanců a inseminačních stanic.

Na otázky týkající se nejenom šlechtění prasat odpověděla týdeníku Zemědělec ředitelka společnosti Chovservis Ing. Petra Škopová, MBA.

 Popište vývoj společnosti v oblasti šlechtění prasat ...
Společnost Chovservis, a. s., vznikla v roce 1992 privatizací bývalého Státního plemenářského podniku Hradec Králové. V roce 1996 v rámci druhé privatizační vlny měli odběratelé možnost nákupu akcií podle počtu VDJ a také prostřednictvím Agrární komory ČR. Majoritním vlastníkem společnosti je dnes Mlékařské družstvo Bydžovsko se 28 procenty akcií. Celkový počet akcionářů přesahuje tisícovku (asi 64 000 akcií), z nichž je více než 80 % chovatelů.
Převzetím firmy Xavergen, která obsahovala divizi šlechtění prasat od zaniklé společnosti ČMPU, jsme se zhruba 35% podílem dosáhli významného postavení na českém trhu. Dnes má Chovservis v nabídce více než 320 kanců na šesti inseminačních stanicích od západních až po severovýchodní Čechy. Nosným programem této divize je produkce kvalitního a konkurenceschopného českého genetického materiálu. Prostřednictvím svých oblastních středisek zajištuje společnost kontrolu užitkovosti u 2500 prasnic ve šlechtitelských chovech a 5500 prasnic v rozmnožovacích chovech.

 Jak se změnila strategie šlechtění prasat po převzetí Xavergenu?
Rozhodně nechystáme žádnou revoluci. Chceme navázat na dřívější činnost Chovservisu a ČMPU (Xavergenu) ve šlechtění prasat. Pomáhá nám k tomu značná shoda šlechtitelského programu obou bývalých konkurentů. Rozšířené výběrové základny prasnic a kanců bychom tak chtěli využít pro zlepšení kvality plemenného materiálu u samčí i samičí populace.
V této souvislosti klademe důraz také na zdravotní program. V této oblasti se bohužel začínají objevovat problémy s vysokou promořeností chovů rozmanitými chorobami. Kanci produkovaní naší společností jsou proto testováni na všechny povinné a většinu nepovinných onemocnění. Princip nadstandardních zdravotních služeb je zahrnut i v garancích kvality ISO 9001 a ISO 14001.

 Jaký máte názor na kvalitu českých jatečných prasat?
Současný český hybrid je podle mého názoru stoprocentně konkurenceschopný na zahraničních trzích. Obecně splňuje nejen požadavky na procento libové svaloviny, ale i na výšku špeku (poptávka po tomto parametru se zvyšuje). V každém případě je prodejný, ze západních Čech putuje mnoho prasat na německé porážky, kde jsou následně velmi dobře zatříděna a také zpeněžena.
Hlavní přínos českého hybrida vidím ve stejných podmínkách prostředí rodičovských párů a potomků. Jatečná prasata se rodí do prostředí se stejnou nákazovou situací na rozdíl od hybridů ze zahraničních programů.

 Chovservis je dlouhodobě vnímán jako východočeský šlechtitel skotu. Pokračujete v této tradici?
V oblasti chovu skotu spolupracujeme s dceřinou firmou Plemo, a. s., která zajišťuje kompletní šlechtitelský program v této komoditě. Na bázi celorepublikové působnosti dodáváme býky dojených, kombinovaných i masných plemen. V případě českého strakatého plemene si troufám říci, že z hlediska úspěšnosti jsme jedničkou na českém trhu. Díky našemu zpracovatelskému provozu Toro Hlavečník máme navíc i zpětnou vazbu, kterou u plemen bez tržní produkce mléka bohatě využíváme.
Jako příklad úspěšných býků mohu uvést z českého strakatého plemene současného nejlepšího býka Radiho (RAD-64). Býk byl testován v programu firmy Plemo, a. s. RAD-64 je dnes jednička v kombinovaném masomléčném užitkovém typu. Kromě výborných výsledků v mléčné užitkovosti se může tento býk pochlubit i tituly otec příští generace býků a zlepšovatel masné užitkovosti.
Dalším otcem býků z naší nabídky je býk Bavor (BA-78). V současné době je na 16. místě v TOPu býků českého strakatého plemene. Vyniká mléčnou užitkovostí, výborně utvářenými vemeny a snadnou dojitelností. V loňském roce byl vybrán za otce příští generace býků a také byl prověřen v rámci testačního programu společnosti Plemo.
Chovatelům holštýnského plemene nabízí naše firma inseminační dávky v současnosti nejlepšího holštýnského býka v ČR Aarona (NEB-781). Býk u nás i v USA výrazně zlepšuje utváření vemen, končetin a procento bílkovin v mléce při současné velmi dobré produkci mléka.
Malwood (NX-768) byl zakoupen jako mladý býk ve Francii a testován v ČR v rámci programu Plemo, a. s./Gensemex. I přes svůj ročník narození je stále v současném TOPu holštýnských býků na 31. místě a stále je nejlepším synem známého Bellwooda u nás. Pozice v žebříčku TOP naznačuje, že předností Malwooda je komplexní zlepšování ekonomicky nejdůležitějších parametrů chovu holštýnského plemene za rozumnou cenu.

 Kromě jatečního provozu vlastní společnost také obchod s chovatelskými potřebami. Mohla byste přiblížit ještě další aktivity Chovservisu?
Naším cílem je poskytnout chovateli, potažmo akcionáři, co nejširší nabídku produktů a služeb. Chovservis zajišťuje komplexní služby pro chovatele skotu a prasat, například inseminaci, kontrolu užitkovosti, sonografická vyšetření, embryotransfer a poradenství. Dále organizujeme prodej chovatelských potřeb pod značkou Profarm a výrobnu masných specialit pod označením Toro Hlavečník.
Všichni naši odběratelé jsou za včasné platby zařazeni do bonusového programu, v němž si za dosažený počet bodů mohou vybrat libovolné zboží z aktuální nabídky katalogu od inseminačních dávek až po dezinfekční roztok. V loňském roce jsme naše chovatele ocenili celkovou částkou převyšující 1,2 milionu korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down