15.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Záchrana tradičních plemen se daří

Malá hospodářství dokáží příjemně překvapit nezvykle specializovanou činností nebo nekonformním postojem k neúprosnému agrobyznysu. Rodinná farma Wilhelma Resla v Hohenwarthu na severu Dolního Rakouska se postupně zaměřuje na udržování genetického potenciálu téměř zaniklého plemene waldviertler blondvieh.

„Nyní se nacházíme ve druhé fázi snižování produkce,“ říká Thomas Resl, syn majitele farmy. „Do roku 2001 jsme měli 75 tisíc kilogramů mléka za rok. Teď se specializujeme na chov jalovic masného simentálského plemene a postupně přecházíme na finančně zajímavější waldviertler blondvieh.“ Vyšší rentabilitu chovu zajišťuje program podpor k udržování genetického potenciálu. Waldviertler blondvieh se dříve využíval ke kombinované produkci mléka a masa i pro práci na poli a v lesích. Podle Thomase Resla je dnes v regionu Waldviertel přibližně pět set jedinců tohoto tradičního plemene. Avšak do roku 1983, kdy program podpor začínal, stavy klesly na 23 krav a tři býky.

Několik aukcí v regionu
Asociace chovatelů simentálského plemene pořádá v regionu každoročně několik aukcí, kde Reslovi nakupují telata a prodávají březí jalovice. Hodnotící komise kontroluje průkazy a fyzické parametry vstupujících zvířat a zároveň je rozděluje do kvalitativních skupin, nejlepší – 1A až nejhorší – 3B. Produkce Reslových se v dlouhodobém průměru kvalitativně skládá z 30 % kategorie 2A a ze 70 % kategorie 2B. „Cena za jalovici 1B se může vyšplhat až na 2000 eur,“ míní Thomas Resl. „Cena za jalovici kategorie 2A nebo 2B se pak pohybuje většinou kolem 1500 euro,“ dodává. „Není to pravidlem, ale naprostá většina kvalitních jalovic nachází kupce v Rakousku a kvalitativně horší kusy jdou na export. Z roční produkce třiceti pěti jalovic jich prodáme třicet na aukcích a pět jde do zahraničí,“ doplňuje k roční produkci živočišné výroby Thomas Resl.

Opustí chov masného simentálu
V nejbližší době plánuje Wilhelm Resl předat vedení farmy svojí manželce. Následně také úplně opustí prodej březích jalovic masného simentálu a budou se soustředit výhradně na udržování genetického potenciálu waldviertler blondvieh. „Jalovice snad najdou kupce na aukcích, býci v porážkové hmotnosti kolem 280 kilogramů prodáme na jatka,“ plánuje Thomas Resl budoucí strukturu tržeb. „Deset nových dojnic waldviertler blondvieh a podpora ve výši 500 eur na hlavu plně vyváží výpadek příjmů způsobený zrušením chovu masného simentálu,“ uzavřel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down