03.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zácpa u prasnic

Zácpa je snížení frekvence anebo množství defekace doprovázené prodlouženým a obtížným průchodem výkalů. Zácpa se vyskytuje nejčastěji u prasnic v pozdní fázi březosti a u kojících prasnic ustájených v porodních kotcích.

Kde hledat příčiny vzniku zácpy? K zácpě u prasnic dochází zejména kvůli nedostatku vlákniny v krmivu a nedostatku pohybu. Významným rizikovým faktorem je nedostatek napájecí vody. Těžší prasnice od druhé parity bývají postiženy více než lehčí prasnice. Strategie krmení prasnic v pozdní fázi březosti, jejímž cílem je snížit množství nabízeného krmiva a zvýšit energetickou dávku, často omezuje množství vlákniny. Takto koncentrované diety obvykle obsahují menší množství vlákniny než standardní krmiva pro březí prasnice. Tato praxe si klade za cíl zajistit, aby prasnice dostaly dostatek energie během pozdní březosti k uspokojení potřeb pro nadcházející produkci mléka (Einarsson et Rojkittikhun 1993). Některé studie však uvádějí, že snižující se obsah vlákniny v krmivech prasnic může mít negativní účinky, jako je rozvoj žaludečních vředů a zácpy (Lee et Close 1987). Jak se prasnice blíží k porodu, mírná zácpa je běžným stavem, protože střevo je fyziologicky méně aktivní kvůli nadcházejícímu porodu (Kamphues et al. 2000). Kromě toho se fyziologicky zvyšuje absorpce vody ve střevě, protože organizmus prasnic má větší požadavky na množství tekutin vyplývající z nástupu tvorby mléka (Mroz et al. 1995). Ačkoli tato strategie má zajistit, aby prasnice dostaly dostatek energie pro období pozdní březosti a tvorbu mléka, použití koncentrovaného krmiva s nízkým obsahem vlákniny v období fyziologicky nízké střevní aktivity může zvyšovat riziko vzniku zácpy.

 Klinické příznaky a následky zácpy

Pokud je prasnice postižena zácpou, je snížen příjem krmiva a v důsledku toho je k dispozici méně živin pro tvorbu mleziva a mléka. Snížený příjem krmiva prasnice negativně ovlivňuje hmotnost selata při odstavu. Prasnice je nervózní a ve stresu, leží na břiše nebo zaujímá polohu sedícího psa a zdráhá se postavit (PlusVet Animal Health 2016). Pro zhodnocení stupně zácpy u prasnic navrhují autoři Oliviero et al. (2009) následující postup. Vždy ráno před každodenním úklidem provést vizuální kvalitativní zhodnocení trusu u jednotlivých prasnic a přiřadit mu odpovídající skóre v rozsahu od 0 do 5. Skóre 0 (bez fekálií), 1 (suchý a ve tvaru pelet), 2 (mezi suchým a normálním), 3 (normální a měkký, ale pevný a dobře formovaný), 4 (mezi normálním a mokrým, stále formovaný, ale ne pevný) a 5 (velmi mokré výkaly, neformované a tekuté).

Publikace byla podpořena projektem FVL/ ILLEK / ITA 2020, Veterinární univerzita Brno.

Literatura u autora

doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

Kontakt: SvobodaMa@vfu.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 11/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down